Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. decembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Portugalsko predáva podiel v EDP čínskej firme Three Gorges

Kontrakt je prvým zo série predajov štátneho majetku, ktoré by Portugalsku mali priniesť prinajmenšom 5 miliárd eur a znížiť jeho dlhovú záťaž. Lisabon musel tento rok požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc, ktorej celková hodnota predstavuje 78 miliárd eur.

Hovorca portugalskej vlády Luis Marques Guedes uviedol, že Three Gorges zabezpečí EDP „finančnú silu a investície,“ na ktoré portugalský koncern nemá. Čínska firma prisľúbila, že bude investovať do rozvoja EDF, predovšetkým v oblasti zelenej energie, čo by mohlo zvýšiť jej investíciu celkovo až na 8 miliárd eur, uviedla na tlačovej konferencii štátna tajomníčka ministerstva financií Maria Albuquerque. Dodala, že Three Gorges tiež pomôže nájsť obchodné príležitosti na nových trhoch.

Podľa tajomníčky cena za akciu EDF, ktorú ponúkla čínska spoločnosť, bola o 53 % vyššia než jej stredajšia (21. 12.) burzová cena. Three Gorges sa po kúpe podielu stane najväčším akcionárom EDP. Obchod ešte musí schváliť regulačný úrad.

EDP pôsobí v elektrárenskom a plynárenskom sektore v 13 krajinách, vrátane 6 európskych štátov mimo Portugalska, v Brazílii a USA. Tiež prostredníctvom divízie EDP Renovaveis rozvíja projekty v oblasti zelenej energie, predovšetkým veternej energie. Vlaňajšie tržby koncernu EDP dosiahli 14,2 miliardy eur a čistý zisk okolo 1 miliardy eur.

Informovala o tom agentúra AP.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.