Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. januára 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Portugalci nechcú úložisko rádioaktívneho odpadu v susednom Španielsku

Portugalská vláda minulý týždeň uviedla, že podá sťažnosť na Európsku komisiu kvôli tomu, že Španielsko neuskutočnilo cezhraničné hodnotenie vplyvu výstavby nového dočasného úložiska pre rádioaktívny odpad. Madrid tento zámer potvrdil koncom minulého roka.

Elektráreň Almaraz sa nachádza asi 100 kilometrov od hraníc s Portugalskom a hneď na brehu rieky Tajo (port. Tejo), ktorá následne tečie cez portugalské územie.

„Netvrdíme, že nutne existuje dopad na Portugalsko, ale akékoľvek potenciálne vplyvy sa mali dôsledne preštudovať, čo sa nestalo,“ citovala agentúra Reuters portugalského ministra pre životné prostredie Joao Matos Fernandesa.

Portugalci už viackrát vyjadrili obavy o bezpečnosť prevádzkovaných atómových blokov v susednej krajine. Sedem blokov s celkovým inštalovaným výkonom približne 7100 MW bolo do prevádzky spustených v 70. – 80. rokoch minulého storočia.

O výhradách voči Almarazu pritom Brusel už vie. Portugalský europoslanec Carlos Zorrinho sa opakovane pýtal eurokomisára pre energetiku Manuel Arias Cañeteho, ktorý pochádza zo Španielska, na záruky bezpečnej prevádzky elektrárne Almaraz a možné predĺženie jej prevádzky vrátane výstavby úložiska vysoko rádioaktívneho odpadu.

Proti ďalšej prevádzke jadrových elektrární protestujú aj ekológovia z oboch štátov. Upozorňujú na množstvo rizikových faktorov, ktoré neboli v lokalite otestované (napr. pád lietadla či bombový útok), ale tiež na množstvo opustených uránových baní v Portugalsku, ktoré podľa nich poškodzujú pôdu aj vodu v okolí.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.