Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. októbra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Portál legislatívnych povinností vás zorientuje v energetických zákonoch

Aké úspechy ste zaznamenali?

Po prvom polroku prevádzky hodnotíme ako úspech to, že naše služby využíva viac ako 70 firiem, podnikajúcich v energetike. Spolupracujeme aj so záujmovými zduženiami právnických osôb. Najnovšie je to Združenie dodávateľov energií. S ďalšími záujemcami rokujeme.

Sú vaši klienti spokojní?

Dovolím si tvrdiť, že áno. Nezaznamenali sme žiaden podnet, ktorý by hovoril o opaku. Sledujeme využívanie portálu a vidíme, že klienti s nástrojom aktívne pracujú. Vzhľadom na vývoj legislatívy predpokladáme, že v poslednom štvrťroku to bude ešte intenzívnejšie.

Prečo?

Pripravuje sa viacero zmien legislatívnych predpisov. Očakávame novelizáciu vyhlášky, ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s plynom. Má reflektovať na ostatné zmeny vyhlášok cenovej regulácie. Premietne sa to aj do nižších predpisov, teda prevádzkových poriadkov. Výhľadovo je na rok 2017 pripravovaná aj novelizácia samotného zákona o energetike.

Aký vplyv to bude mať na súčasný rozsah legislatívnych povinností?

Keďže predpisy sú vo fáze prípravy, nevieme to zatiaľ zhodnotiť. Ministerstvo hospodárstva SR a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zhromažďovali podnety od účastníkov trhu. Prezentovali zámer zohľadniť zmeny, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe. Pravidlá trhu by mali byť predložené do pripomienkového konania, a teda nadobudnúť prvú konkrétnu podobu v októbri.

Ako sa to prejaví na vašom portáli?

Legislatívny proces neustále sledujeme. Aktualizáciu kalendára povinností zabezpečíme po zverejnení definitívnej podoby predpisov v Zbierke zákonov SR. Už v pripomienkovom konaní vyhodnotíme, čo môžeme očakávať, na zmeny akého rozsahu sa máme pripraviť.

Máte nejaké očakávania alebo prognózy?

Chceli by sme konštatovať zmenu k lepšiemu. Podnikatelia dlhodobo apelujú najmä na potrebu zníženia byrokracie a administratívnej záťaže podnikania v energetike. Kritizujú aj povinnosť nahlasovania identických údajov viacerým inštitúciám. Tu je priestor na pozitívnu zmenu zdieľania informácií cez centrálnu referenčnú databázu. Počty povinností vieme teraz vďaka spracovanej databáze presne vyčísliť. Uvidíme ako budú vyzerať po definitívnych najbližších zmenách legislatívy.

Zdroj: sféra, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.