Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrova elektraren energia elektrina
Foto: ilustračné, GettyImages
17. augusta 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Popularita jadrovej energetiky u Slovákov rastie, solárna pri znižovaní emisií vedie

Ako vyplýva z prieskumu agentúry ACRC, ak by si mohli vybrať zdroj, ktorý je podľa nich najdôležitejší pri úspešnom prechode na energetiku s minimálnym množstvom emisii skleníkových plynov, jadrové elektrárne by skončili hneď na druhom mieste za slnečnou energiou.

Za veľmi bezpečnú alebo skôr bezpečnú považuje jadrovú energetiku takmer 61 % populácie, v roku 2015 to bolo len niečo vyše 45 %.

Jadrové elektrárne potrebujeme

Kým v roku 2015 chcel každý tretí Slovák ukončenie prevádzky jadrových elektrární, a to buď ihneď (6,1 %) alebo po dosiahnutí ich životnosti (29,7 %), dnes sú až siedmi z desiatich obyvateľov presvedčení, že jadrové elektrárne potrebujeme, máme ich prevádzkovať (35 %) alebo prevádzkovať a aj dostavať nové jadrové bloky (34,1 %).

Výsledky prieskumu, ktoré sme porovnali s predchádzajúcim prieskumom, ukazujú, že podpora jadrovej energetiky, súhlas s jej prevádzkovaním aj vnímaním jej bezpečnosti, výrazne narástla v rámci spoločnosti a ešte významnejšie u obyvateľstva, ktoré žije v okolí elektrární,“ uviedol riaditeľ pre výskum spoločnosti ACRC Michal Imre.

Spoločný prieskum

Ako informovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA), ktorá si dala prieskum spoločne so Slovenskými elektrárňami vypracovať, obyvatelia Slovenska by si na znižovanie emisií vybrali najmä solárne elektrárne (38%), po ktorých nasledujú jadrové elektrárne (17%), veterné (16%) a vodné elektrárne (16%).

Na chvoste skončili geotermálna energia (7%) a spaľovanie biomasy (6%). Energetický expert SFPA Karel Hirman však dodal, že práve geotermálna energia má na Slovensku doposiaľ veľký nevyužitý potenciál, a to najmä v oblasti vykurovania.

Boj s klimatickou zmenou

Odlišne vnímajú situáciu ľudia žijúci v 20-kilometrovom okolí jadrových elektrární. Až 43 % z nich vidí na prvom mieste v boji s klimatickou zmenou jadrovú energiu. Slnečná energia je s odstupom na druhom mieste s 24 % a veterná na treťom s 18%.

Takmer tri štvrtiny Slovákov (74,6 %) vnímajú klimatickú zmenu ako jeden z hlavných problémov, ktorým ako civilizácia čelíme. Zároveň je ešte väčší podiel populácie presvedčený, že je správne snažiť sa znížiť emisie na nulu. Myslia si to až štyria z piatich z nás (79,2 %).

Objednávateľ prieskumu

Objednávateľom prieskumu boli Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) a Slovenské elektrárne, ktoré takýto prieskum robili naposledy v roku 2015. Agentúra ACRC uskutočnila prieskum od 21. júna do 12. júla 2022 formou osobného dopytovania.

Výberovú vzorku tvorilo 812 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku od 15 do 69 rokov. Zároveň prebehol na vzorke 504 a 506 respondentov prieskum telefonickým dopytovaním v okolí jadrových elektrární v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.