Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Serious young woman look at laptop screen busy managing household finances expenditures paying bills online. Pensive millennial female take care of budget count expenses, make payment on computer.
Foto: ilustračné, GettyImages
6. februára 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Pomoc s energiami bude adresná, podľa Sakovej sa za ňu nebudú vyhrievať bazény

Štátny rozpočet by v nasledujúcich rokoch mohli odbremeniť dotácie poskytované v súvislosti s vysokými cenami energií. Pred utorkovým rokovaním vlády to naznačila ministerka hospodárstva Denisa Saková. K medializovaným informáciám o prijatí konsolidačného balíčka na úrovni 1,5 mld. eur sa však konkrétnejšie vyjadrovať nechcela.

To nekomentujem teraz, my sa hlavne snažíme spraviť nejaký koncept toho, aby sme v prípade akejkoľvek krízy vedeli dať pomoc adresnejšiu a nie plošnú, ako sme ju dávali teraz pre krátkosť času,“ uviedla. O téme rokujú rezorty hospodárstva, financií a práce. Cieľom je, aby bola pomoc spravodlivejšia. „Netreba vyhrievať bazény a vyhrievať vírivky,“ stručne zhodnotila.

Podľa Sakovej sa treba pozrieť aj na celkový vývoj cien energií, kde je trend je pozitívny. „To nie je kvôli šetreniu, chceme byť spravodliví, jednoducho tú pomoc treba nastaviť adresne,“ uzavrela s tým, že základom je, aby sa neplytvali peniaze zo štátneho rozpočtu.

Pomoc bez zaťaženia

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) v súvislosti s uvedenými vyjadreniami reagovala, že návrhy, ako adresne pomôcť ľuďom a súčasne nezaťažiť štátny rozpočet, liberáli ponúkali už vlani na jeseň, vláda ich však neakceptovala.

Štátny rozpočet a tým aj všetci ľudia, ktorí platia dane, mohli pritom už tento rok ušetriť 1,25 miliardy eur,“ upozornil expert strany pre energetiku Karol Galek.

Hranica pre kompenzáciu

Ceny elektriny a plynu pre podnikateľov pritom poklesli pod úroveň, ktorá bola stanovená ako hranica pre kompenzáciu, a tak nebude s najväčšou pravdepodobnosťou v budúcom roku už čo dotovať.

Dotované však boli aj distribučné poplatky, ktoré sa rozhodol nový predseda regulačného úradu umelo znížiť. Znamená to, že ich síce nebude potrebné ďalej dotovať, no o rovnakú sumu budú nižšie dividendy odvedené do štátneho rozpočtu od štátnej prenosovej sústavy a pološtátnych distribučných spoločností,“ pokračoval Galek s tým, že toto riešenie vytvára riziko žalôb zo strany súkromných akcionárov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.