Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Protesty proti frakovaniu - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Protesty ekológov proti frakovaniu. Foto: TASR/AP Photo/Vadim Ghirda
14. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľský sen o ťažbe plynu z bridlíc sa skončil

Protesty ekológov proti frakovaniu. Foto: TASR/AP Photo/Vadim Ghirda

Poľská štátna spoločnosť PGNiG a rafinérsky koncern PKN Orlen ukončili aktivity, ktoré boli zamerané na prieskum ťažby bridlicového plynu v krajine. „Diskusia a projekty spojené s bridlicovým plynom sú už pre nás uzavretou záležitosťou,“ povedal Miroslaw Kochalski, druhý najvyššie postavený muž PKN Orlen. Pozastavenie prieskumu potvrdil aj výkonný riaditeľ PGNiG. „Plyn z bridlíc neskončil zle, pokiaľ ide o vylepšené techniky nekonvenčnej ťažby.  Bridlicový plyn ako taký však zlyhal,“ zdôraznil Piotr Wozniak, píše Reuters.

Kabinet spočiatku rozvoj nekonvenčných uhľovodíkov podporoval kvôli závislosti krajiny na uhlí a dovoze plynu z Ruska. Ešte pred piatimi rokmi vyhlásil vtedajší premiér Donald Tusk, že poľský plyn sa dostane na trh v roku 2014. Náš severný sused vzbudil záujem globálnych energetických hráčov. Do krajiny postupne prichádzali firmy Chevron, Exxon Mobil a Total. Hľadanie ložísk bridlicového plynu však zaostalo za očakávaniami. Postupné ukončenie zahraničných aktivít, naposledy vlani Chevronu, pomohla urýchliť ropná kríza.

Americký úrad pre energetiku pôvodne odhadoval, že v poľských ložiskách sa ukrýva 5,3 biliónov kubických metrov (m3) plynu, táto prognóza sa ale neskôr upravila len na 800 miliárd m3.  Vláda sa snažila záujem investorov podporiť zmenou legislatívy, ktorej cieľom bolo urýchliť  udeľovanie licencií. Napriek tomu v poslednom období záujem o prieskum ložísk v Poľsku slabol. Podľa údajov tamojšieho rezortu životného prostredia bolo v prvom polroku udelených len 28 licencií  a vyvŕtalo sa 72 prieskumných vrtov na území štátu.

Plyn z bridlíc za posledných 15 rokov pomohol výrazne znížiť ceny energií v USA, ktoré sa vďaka nemu stali energeticky sebestačnou krajinu. V niektorých krajnách Európy ale prevládajú obavy z environmentálnych rizík. V Nemecku, Rumunsku a Bulharsku uvalili moratórium na hydraulické frakovanie. Pomocou tejto metódy, rozšírenej v USA, sa pumpuje voda s rozpustenými chemikáliami do hlbinného vrtu. Tlak vody v podzemí rozbije horninu, z ktorej sa uvoľní plyn. Podľa ekológov môže tento spôsob ťažby ohroziť zásoby podzemnej vody.

Zásoby plynu z bridlíc má aj Veľká Británia. Tamojšia vláda tento mesiac  po prvýkrát povolila frakovanie firme Cuadrilla, ktorá chce začať s ťažbou už v roku 2017. Kabinet využil svoje právomoci a zmenil rozhodnutie rady grófstva Lancashire, ktorá vlani žiadosť zamietla.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.