Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľský premiér: Závislosť Nemecka na ruskom plyne je problémom Európy

Na návšteve vojenskej základne na severe Poľska prehlásil, že „závislosť Nemecka na dodávkach ruského plynu môže obmedziť zvrchovanosť Európy“. „Som o tom presvedčený,“ dodal Tusk, ktorý hovoril v tejto súvislosti tiež o Ukrajine. „Pre mňa je otázka Ukrajiny otázkou budúcnosti a bezpečnosti Európskej únie,“ informoval.

Búrku nevôle v Poľsku vyvolal v minulosti plynovod Nord Stream, ktorý v roku 2011 začal privádzať do Nemecka ruský plyn po dne Baltského mora a obišiel tak územie Poľska, Bieloruska a Ukrajiny ako možných tranzitných krajín. Zmluvu o vybudovaní diela podpísali v septembri 2005 ruský prezident Vladimír Putin a nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý krátko potom po nevýraznom volebnom výsledku opustil vládnu funkciu a stal sa predsedom dozornej rady konzorcia plynovodu.

Podľa Tuska by mala EÚ revidovať svoju energetickú politiku. „Budem o tom s pani Merkelovou hovoriť otvorene a zdôrazním, že súčasné koncepcie klimatických zmien a plynu môžu ohroziť bezpečnosť a zvrchovanosť celej Európy,“ povedal.

Ruský monopolný vývozca plynu Gazprom minulý týždeň naznačil, že by mohol kvôli ukrajinským dlhom zastaviť vývoz na Ukrajinu, ktorá je hlavnou tranzitnou krajinou na prepravu ruského plynu. Prúdi cez ňu takmer polovica ruských dodávok do Európy.

Rusko-ukrajinské vzťahy týkajúce sa dodávok plynu sú tak pre Európu veľmi dôležité. Strety medzi Kyjevom a Moskvou spôsobili vážne narušenie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu do Európy v rokoch 2006 a 2009.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.