Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľský PGNiG podpísal prvý strednodobý kontrakt na LNG z USA

„S najväčšou pravdepodobnosťou je to prvý zo série kontraktov. Ďalšie chceme dohodnúť do roka a pol a môžu to byť dodávky z USA i odinakiaľ,“ vyhlásil zástupca riaditeľa Maciej Wožniak.

Poľsko na začiatku júna získalo ako prvá krajina z východnej a severnej Európy dodávky plynu z bridlicových ložísk v USA a usiluje sa o dlhodobejšie dodávky, ktoré majú krajine pomôcť znížiť závislosť na ruskom plyne. Dovtedy bol jediným poľským dodávateľom LNG Katar. S ním sa Poľsko v marci 2017 dohodlo na dovoze dvoch miliónov ton LNG ročne až do roku 2034.

PGNiG má v pláne nepredĺžiť dohodu o dovoze zemného plynu s ruským Gazpromom, ktorej platnosť končí v roku 2022. Výpadok majú nahradiť dodávky novým plynovodom z Nórska i dovoz cez terminál Świnoujście na pobreží Baltského mora, ktorého prevádzka sa začala v minulom roku.

S myšlienkou na výstavbu plynovodu do Nórska prišla Varšava už v roku 2001, potom od nej ale ustúpila a projekt v roku 2015 znova oživila súčasný vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS). V marci plán výstavby plynovodu získal podporu poľských partnerov, teda Nórska i Dánska.

Ročná spotreba plynu v Poľsku sa pohybuje okolo 16 miliárd metrov kubických.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.