Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynovodné potrubie
21. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľsku sa darí získavať peniaze na plynovody z EÚ

Varšava to s diverzifikáciou zdrojov a trás a modernizáciou plynárenskej infraštruktúry myslí vážne. Navyše chce pri tom maximálne využiť možnosti financovania ponúkané Európskou úniou.

Na výstavbu nových domácich plynovodov Poľsko vyčlenilo prostriedky z Operačného programu pre infraštruktúru a životné prostredie. Zdroje z eurofondov sa však považujú za štátne financie, preto ich špecifické využitie musel odobriť Brusel. V piatok Komisia potvrdila, že grant vo výške približne 758 mil. eur pre 9 projektov je v súlade s európskymi pravidlami štátnej pomoci. Projekty, ktoré sa majú postaviť v období 2016 – 2022, podľa nej prispejú k vybudovaniu energetickej únie, posilnia domácu prepravnú sieť, umožnia cezhraničné toky i diverzifikáciu zdrojov.

Päť projektov uľahčí napojenie zdrojov dodávok plynu z Baltského, Jadranského a Čierneho mora do zvyšku Európy cez tzv. severojužný prioritný koridor. Ostatné plynovody zvýšia domácu úroveň energetickej bezpečnosti.

Celkovo sa predmetné investície odhadli na 1,19 miliardy eur. Eurofondy majú pokryť 64 %, zvyšok má zafinancovať spoločnosť GAZ-System. Brusel došiel k záveru, že bez verejných financií by sa plynovody nezrealizovali. Pri financovaní potrubí len zo zdrojov prevádzkovateľa plynovodov by sa naopak priemerná sadzba za prepravu navýšila o viac než 22 %.

Cezhraničné projekty

Poľsko intenzívne rozvíja aj prepojenia so susednými štátmi, kde sa národnému operátorovi darí získavať príspevky z Nástroja na prepojenie Európy (CEF Energy).

Minulý rok získali peniaze na interkonektor s Litvou (plynovod GIPL) určené pre prípravné aj stavebné práce v celkovej hodnote takmer 306 miliónov eur. Ďalšími 1,5 milióna eur im EÚ prispela na prípravné štúdie pre prepojenie s Českou republikou (projekt Stork II). V rámci tohtoročnej jarnej grantovej výzvy EK odklepla ďalších 62,66 miliónov eur na samotnú konštrukciu Stork II a tiež 400 tisíc eur na štúdiu uskutočniteľnosti prepojenia s Dánskom. Pokiaľ ide o prepojenie so Slovenskom, z CEF sa zatiaľ Gaz-Systemu a Eustreamu podarilo získať len 4,6 miliónov eur na prípravné štúdie a výkon inžinierskych činností.

Do konca septembra je otvorená výzva CEF Energy s alokáciou 550 miliónov eur. Peniaze na ďalšie projekty by mohla Varšava získať aj z nového Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI). Jeho implementácia sa oficiálne spustí zajtra 22. júla.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.