Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Poľsko zostáva na čele ťažby uhlia v EÚ

Domáca produkcia uhlia v Poľsku každým rokom klesá. Naopak objem dovážaného uhlia, prevažne z Ruska, je čoraz väčší. Ide o dôsledok menších nákladov a lacného transportu po železnici.  Cena ruskej suroviny môže byť až o 30 % lacnejšia.

Domáca ťažba klesá

V roku 2006 Poľsko vyťažilo 95,2 milión ton uhlia a zo zahraničia doviezlo 5,2 milión ton. V minulom roku baníci vyťažili už len 77,8 miliónov ton a dovoz vzrástol na 10,5 miliónov ton. Podľa odborníkov sa v priebehu piatich rokov môže import uhlia zvýšiť až na 15 miliónov ton.

„Ťažba uhlia sa zvyšovať nebude a jeho spotreba porastie,“ tvrdí bývalý minister hospodárstva Jerzy Steinhoff.

Najväčším importérom uhlia do Poľska je Ruská federácia. Dováža sa tiež z Ukrajiny, Kolumbie, Českej republiky a Kazachstanu.

Stop pre štátne dotácie

Rok 2010 je posledným rokom, kedy môže Varšava doplácať uhoľným spoločnostiam na projekty s ďalším rozvojom ťažby. Ministerstvo hospodárstva to bude stáť 400 miliónov zlotých. Od budúceho roka budú môcť členské štáty EÚ dotovať už len zatváranie ekonomicky nerentabilných baní.

Spoločnosť Kompania Weglowa je najväčšou uhoľnou firmou v EÚ a získala štátnu podporu 122 miliónov zlotých. Ťažobná spoločnosť Bogdanka, ktorá je v hľadáčiku firmu New World Resources, získala od štátu asi 19 miliónov zlotých.

Hĺbková ťažba exponencionálne zvyšuje náklady

Dôvodom predražovania ťažby uhlia v Poľsku je potreba ísť do väčších hĺbok. Na druhej strane, ťažba v Rusku a Austrálii prebieha v povrchových baniach.

Polovicu stálych nákladov poľských ťažobných firiem tvoria mzdy pre baníkov. V tejto oblasti pracuje momentálne zhruba 114.000 ľudí.

Poľské ministerstvo hospodárstva odhaduje, že zisk z ťažby čierneho uhlia sa v tomto roku bude pohybovať okolo miliardy zlotých.

Hospodárstvo Poľska je až z 90 % závislé na uhlí.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.