Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
litva elektraren ignalina - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Ignalina v Litve
12. decembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Poľsko zmrazilo svoju účasť na projekte elektrárne v Litve

Poľsko sa rozhodlo „zmraziť“ svoju účasť na projekte novej jadrovej elektrárne, ktorú mali spoločne vybudovať štyri krajiny na území susednej Litvy. „S ohľadom na podmienky, ktoré sa v súčasnej etape javia ako neprijateľné, sme sa rozhodli pozastaviť svoju účasť v projekte skôr, než budú prijaté akékoľvek záväzky,“ vyhlásil šéf PGE Tomasz Zadroga.

Litva sa snaží vplyv poľského rozhodnutia minimalizovať. „Odchod jedného z partnerov pre nás nie je rozhodujúce. Budeme pokračovať v práci s ďalšími partnermi a so strategickým investorom,“ povedal vo Vilniuse litovský minister energetiky Arvydas Sekmokas. Dodávateľom reaktorovej časti má byť americko-japonské konzorcium Hitachi-GE, cena sa odhaduje na4 – 6 mld. EUR.

Okrem Poľska a Litvy majú od začiatku svoj podiel v projekte i Lotyšsko a Estónsko.

Litva 31. decembra 2009 odstavila svoju jedinú jadrovú elektráreň pochádzajúcu ešte zo sovietskej éry, ako sľúbila päť rokov predtým pri vstupe do Európskej únie. Vilnius od Bruselu žiadal, aby mu dovolil zariadenie ponechať v prevádzke, kým za neho nebude mať k dispozícii náhradu, odpoveď však bola negatívna. Nová elektráreň s výkonom 1300 megawattov by mala byť dokončená do roku 2020.

Rusko sa ponáhľa s výstavbou vlastnej jadrovej elektrárne v Kaliningradskej enkláve, z ktorej chce väčšinu energie predávať na európske trhy, vrátane Poľska. Táto elektráreň má byť hotová v roku 2016. Okrem toho Poľsko pripravuje výstavbu vlastnej jadrovej elektrárne na brehu Baltu a uzavrelo dohodu s francúzskym koncernom EDF o rekonštrukcii starej uhoľnej elektrárne v meste Rybnik. Táto investícia má hodnotu 1,8 mld. EUR.

Zdroj: energia, ČTK, SITA

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.