Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bridlica1
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Bridlica. Foto: Flickr.com/aldenchadwick (Licencia Creative Commons)
17. októbra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľsko zdaní ťažbu bridlicového plynu

Nová daň z plynu bude vo výške 5 % z hodnoty produkcie a pri rope to bude 10 %. Vláda tiež plánuje daňovú prirážku 25 % z tej časti tržieb, ktorá bude prekračovať výdavky. Podľa agentúry Reuters všetko bude zodpovedať zhruba 40 % hrubých ziskov odvetví, ktoré ešte budú podrobené štandardnej dani z firemných ziskov.

Príjmy z nových daní, ktoré budú platiť aj poľské spoločnosti ako PGNiG a PKN Orlen, budú smerovať do osobitného fondu daní z uhľovodíkov a využijú sa na dlhodobé investície, uviedla vláda. Návrh nového zákona upravujúceho ťažbu predpokladá tiež vytvorenie nového orgánu štátneho dozoru nad ťažbou, ktorý bude môcť prednostne kupovať predajné licencie na prieskum.

Na nový legislatívny rámec čakali dlho investori na čele s americkými koncernami Chevron a Marathon Oil, ktoré majú v Poľsku licencie. Poľsko je v Európe v rozvoji ložísk plynu z bridlicových hornín najďalej. Vláda udelila 111 licencií na prieskum a očakáva, že by sa s ťažbou mohlo začať na prelome rokov 2014 a 2015.

Premiér Donald Tusk minulý týždeň predpovedal, že poľské spoločnosti investujú do prieskumu bridlicového plynu do roku 2016 5 mld. zlotých a zahraničné firmy ďalších 50 mld. zlotých. Uviedol tiež, že nový zákon má zabezpečiť vyváženosť medzi zabezpečením štátnej kontroly nad odvetvím a spravodlivým rozdelením príjmov z produkcie a bude dostatočne liberálny, aby krajina bola schopná priťahovať súkromných investorov.

Poľsko je závislé v energetike od uhlia a od dovozu plynu z Ruska a rozvoj nového zdroja plynu vláda výrazne podporuje. Poľsko má podľa odhadov jedny z najvyšších zásob bridlicového plynu v Európe, hoci tohtoročná správa štátnych geológov predpovede výrazne znížila.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.