Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bridlica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bridlicové horniny (Foto: Flickr.com / Seldom Scene Photography. Licencia Creative Commons)
2. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľsko začne s ťažbou plynu z bridlíc o tri roky

Vláda vo Varšave očakáva, že v najbližších rokoch sa zmení poľský trh s touto surovinou. Okrem začiatku ťažby bridlicového plynu má od roku 2014 fungovať terminál na skvapalnený zemný plyn v prístavnom meste Świnoujście, vďaka ktorému Poľsko získa ročne 1,5 miliardy kubických metrov plynu z Kataru. Ťažba tejto suroviny z konvenčných zdrojov sa má zvýšiť zo súčasných 4 miliárd metrov kubických na 5 až 6.

Poľsko momentálne spotrebuje 174 mld. metrov kubických plynu ročne, približne dve tretiny dováža z Ruska. Za tri roky by sa tento podiel vďaka plánovaným zmenám zdrojov mohol znížiť na približne polovicu.

Ministerstvo štátneho pokladu teraz chce, aby sa firmy čo najviac ponáhľali s uskutočnením vrtov. Poľské úrady do začiatku októbra udelili viac než sto licencií na prieskum bridlicového plynu. Dostali ich štátne firmy ako plynárenský monopol PGNiG, majiteľ českého Unipetrolu PKN Orlen, ale o potenciálne zdroje suroviny sa zaujímajú aj veľké americké ropné koncerny ako Exxon Mobil a Chevron.

Podľa štúdie amerického Úradu pre energetické informácie sú vyťažiteľné zásoby bridlicového plynu v Poľsku najväčšie v Európe a odhadujú sa na 5,3 bilióna kubických metrov. Na plyn pri prieskumných vrtoch narazilo niekoľko držiteľov koncesií, žiadne podrobnejšie údaje ale zatiaľ nie sú známe.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.