Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod PL LI
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Arthur Chapman (licencia Creative Commons)
5. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľsko-ruská dohoda o plyne môže byť krátkodobá

Poľská vláda hľadá východisko ako predísť výpadkom zemného plynu pre poľský priemysel. Pôvodný návrh, ktorý hovoril o dlhodobých dodávkach sa môže skrátiť o pätnásť rokov. V súčasnosti platný kontrakt s Gazpromom vyprší 20. októbra 2010.

Prekážkou podpisu novej dohody je odmietavé stanovisko Európskej komisie. Poľsko a Rusko sa na podobe zmluvy dohodli ešte v roku 2009. Podľa Bruselu však nerešpektuje európske pravidlá. Problém pre EÚ  predstavujú najmä tranzitné poplatky a rozhodnutie o prevádzkovateľovi poľskej časti plynovodu Jamal.

Vlastníkom potrubia Jamal je rusko-poľské konzorcium EuRoPolGaz. Akcionármi v ňom sú poľský PGNiZ a ruský Gazprom. Podľa európskych pravidiel by prevádzkovateľom plynovodu mala byť nezávislá firma, ktorá nie je nijakým spôsobom naviazaná na jeho akcionárov. Ruský Gazprom pripomienky Bruselu odmieta.

Rýchle dosiahnutie kompromisu je prioritou Poľska. Neustále odkladanie dohody totiž môže uvrhnúť Varšavu do nepríjemnej situácie, lebo veľkým priemyselným odberateľov hrozí od polovice októbra nedostatok zemného plynu. Týka sa to hlavne chemických závodov a rafinérií.

Poľsko dováža z Ruska dve tretiny svojej celkovej ročnej spotreby, čo predstavuje 7,5 mld. kubických metrov zemného plynu. Ak by prišlo k podpisu nového kontraktu, ruské dodávky plynu by sa navýšili o 2,5 mld. kubíkov plynu ročne.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.