Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bana
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ alarch (licencia Creative Commons)
3. septembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Poľsko prináša nové poznatky o podzemnom splyňovaní uhlia

Poľskí vedci získali nové poznatky o podzemnom splyňovaní uhlia, informoval Polish Science Voice. Tie získali počas dvojtýždňového projektu v „geo-reaktore“ 100 metrov pod zemou. Z ložiska, v ktorom sa nachádzalo 25 Mt uhlia, postupne získavali vodík. Na získanie zmesi plynu, v ktorom bol prítomný aj vodík, bolo potrebné do „reaktora“ postupne zavádzať zmes vzduchu, kyslíka a pary. Horením vznikol oxid uhoľnatý, oxid uhličitý a vodík.

Objem vodíka, ktorý sa podarilo extrahovať, tvoril približne 30 % z celej zmesi, čím sa naplnili očakávania vedcov. Plyny, ktoré sa získavajú splyňovaním uhlia, majú širokú škálu využitia, vysvetľuje Polish Science Voice. Plyn bohatý na vodík a CO2, známy ako syngas, je vhodný pre výrobu elektriny v plynových turbínach a splyňovaním v upravených bojleroch dokáže produkovať teplo.

Poľský experiment je súčasťou medzinárodného projektu Hydrogen Oriented Underground Coal Gasification for Europe (HUGE). Projekt v roku 2008 iniciovali Nemecko, Veľká Británia, Česko, Belgicko, Ukrajina, Holandsko a Poľsko. Poľskí vedci sa teraz zamerajú na projekt v hĺbke až 400 metrov, uzatvára The Polish Science Voice.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.