Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. októbra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Poľsko prevedie bane KW na štátny fond

Kompania Weglowa je najväčším ťažbárom uhlia v EÚ. Snahou vlády je zabrániť bankrotu firmy pred parlamentnými voľbami naplánovanými na 25.10., uviedla agentúra Reuters.

Podľa ministra projekt nezahŕňa štátnu pomoc, ktorú by musela schvaľovať Európska komisia.

Pre úspech záchrany KW a vzniku novej energetickej skupiny bude kľúčové zapojenie firiem so štátnymi podielmi, uviedol tajomní ministerstva Wojciek Kowalczyk. Rezort neskôr oznámil, že do projektu reštrukturalizácie ťažby pod hlavičkou TF Silesia sa chystajú zapojiť štátom kontrolované podniky PGE a Energa aj plynárenská spoločnosť PGNiG. Vláda tento mesiac schválila plán previesť časť štátnych podielov v PGNiG, PGE a poisťovni PZU do spomínaného fondu a použiť tak jeho aktíva ako zábezpeku za nové financie pre KW.

KW už 4 bane odpredala štátnemu vývozcovi uhlia Weglokoks. Vláda pôvodne chcela previesť zvyšných 11 baní na novú firmu Nowa Kompania Weglowa, ktorú mal vlastniť Weglokoks a ďalšie dva štátne podniky. Od toho ale ustúpila po tom, čo EK dala najavo, že by takúto transakciu vyšetrovala kvôli podozrenie na nezákonnú štátnu pomoc. Ministerstvo dúfa, že keď budú v záchrane KW figurovať podniky, v ktorých má štát len čiastočný podiel, nebude to Brusel chápať ako dôvod na vyšetrovanie.

Kompania Weglowa mala vlani stratu 2,4 miliardy zlotých. Poľským elektrárňam dodáva polovicu ich spotreby uhlia a jej krach by podľa vlády ohrozil energetickú bezpečnosť štátu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.