Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Russia  European Commission President Ursula von der Leyen arrives for the weekly College of Commissioners meeting at EU headquarters in Brussels, Wednesday, April 27, 2022. Russia opened a new front in its war in Ukraine on Wednesday, cutting two European Union nations that staunchly back Kyiv off from its gas, a dramatic escalation in the conflict that is increasingly becoming a wider battle with the West. Ukraine War EU Gas
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Kenzo Tribouillard, Pool Photo via AP
27. apríla 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Poľsko odsudzuje zastavenie ruského plynu, von Leyen to považuje za nástroj vydierania a Bulharsko je pripravené

Oznámenie ruskej energetickej spoločnosti Gazprom, že zastavila dodávky zemného plynu do Poľska a Bulharska, je podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej len „ďalší pokus Ruska použiť plyn ako nástroj vydierania“. Politička označila krok Gazpromu ako „neopodstatnený a neprijateľný“. Podľa nej to zdôrazňuje „nespoľahlivosť Ruska ako dodávateľa plynu“.

Predsedníčka Európskej komisie uviedla, že vzhľadom na situáciu sa koná mimoriadne zasadnutie koordinačnej skupiny pre plyn. Európska únia je podľa jej slov pripravená na odstavenie od ruského plynu.

Členské štáty zaviedli pohotovostné plány práve pre takýto scenár a my sme s nimi spolupracovali v koordinácii a solidarite. … Mapujeme našu koordinovanú reakciu EÚ. Budeme tiež pokračovať v spolupráci s medzinárodnými partnermi na zabezpečení alternatívnych tokov,“ doplnila vo vyhlásení.

Majú alternatívy

Bulharsko dokáže po zastavení dodávok ruského plynu uspokojiť potreby spotrebiteľov po dobu najmenej jedného mesiaca. V stredu to povedal tamojší minister energetiky Alexander Nikolov s tým, že plyn v čase, keď rozpráva, ešte prúdi.

Politik uviedol, že k dispozícii sú alternatívne dodávky a Bulharsko dúfa, že alternatívne trasy a dodávky budú zabezpečené aj na úrovni Európskej únie (EÚ). Odkázal pritom na stretnutie odborníkov EÚ, ktoré sa uskutoční počas stredy s cieľom naplánovať ďalšie kroky. Poľsko a Litva sú v rovnakej situácii ako Bulharsko, skonštatoval Nikolov.

Bulharsko si splnilo svoje záväzky

Minister prízvukoval, že Bulharsko si plne splnilo svoje záväzky a vykonalo všetky platby požadované na základe súčasného kontraktu včas, presne a v súlade s jeho podmienkami. Bulharsko vopred zaplatilo za dodávky v apríli, čo ukazuje, že Gazprom nedodržal zmluvu, poznamenal.

Plyn je očividne použitý ako politický nástroj. Kým budem ministrom, Bulharsko sa nebude dohadovať pod tlakom. Bulharsko nie je na predaj a nepodlieha žiadnemu obchodnému náprotivku,“ vyjadril sa Nikolov.

Morawieckeho kritika Ruska

Poľský premiér Mateusz Morawiecki kritizoval Rusko za pokus „vydierať“ jeho krajinu náhlym zastavením dodávok plynu. Tvrdí, že tento krok bol pomstou za nové sankcie, ktoré Varšava tento týždeň uvalila na Rusko.

Spomenuté sankcie, ktoré oznámili v utorok, sa zamerali na 50 ruských oligarchov a spoločností vrátane Gazpromu. O niekoľko hodín neskôr Poľsko informovalo, že dostalo oznámenie, že Gazprom prerušil dodávky do Poľska, pretože nesplnilo nové požiadavky týkajúce sa platby v ruských rubľoch.

Poľsko sa nenechá zastrašovať

Morawiecki v poľskom parlamente prisľúbil, že Poľsko sa nenechá zastrašovať prerušením dodávok plynu. Povedal, že Poľsko je v bezpečí vďaka dlhoročnému úsiliu zameranému na zabezpečenie plynu z iných krajín. Od zákonodarcov za to zožal potlesk.

Rusko dodávalo približne 45 % celkovej spotreby plynu v Poľsku. To je však pri vykurovaní domácností a v priemysle oveľa viac závislé od uhlia, pričom plyn sa podieľa len na 9 % energií v krajine.

Poľsko už skôr oznámilo, že do konca roka chce skončiť s dovozom ruského plynu a plánuje získavať dodávky z iných krajín vrátane Nórska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.