Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
stavba plynovodu - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
stavba plynovodu
11. júla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľsko na jeseň ukončí monopol pre využívanie plynovodu Jamal

Monopol pre využívanie plynovodu Jamal sa pravdepodobne skončí už na jeseň. Rozhodlo o tom vedenie spoločnosti Gaz-System, ktorá prevádzkuje rozvodnú sústavu v Poľsku. V najbližších dňoch má regulátor poľského trhu s energiami stanoviť, za akých podmienok budú mať prístup do Jamalu ďalšie firmy. „Za ďalšie dva mesiace už budeme môcť plynovod sprístupniť nielen jeho majiteľom, PGNiG a Gazpromu, ale aj iným spoločnostiam, ktoré o to budú mať záujem, “ povedal šéf Gaz-Systemu Jan Chadam.

Poľsko musí monopol PGNiG a Gazpromu pre využívanie Jamalu zrušiť kvôli predpisom Európskej únie, podľa ktorých členské krajiny musia zabezpečiť voľný prístup k energetickej infraštruktúre, vrátane plynovodov.

Plynovod Jamal má ročnú kapacitu okolo 30 miliárd metrov kubických zemného plynu, pre Poľsko je hlavným zdrojom tejto suroviny. V rámci zlepšenia svojej energetickej bezpečnosti Poľsko buduje ďalšie cesty pre dodávky zemného plynu. V roku 2014 má začať fungovať terminál na skvapalnený plyn v baltskom prístave Świnoujście, českú a poľskú plynovú sústavu prepojí interkonektor v oblasti Těšínska. Takéto prepojenie môže vzniknúť tiež so Slovenskom a Litvou.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.