Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Poľsko musí začať stavať prvú jadrovú elektráreň do troch rokov

Poľsko musí začať s výstavbou prvej jadrovej elektrárne najneskôr do roku 2014, ak chce prvý blok spustiť do prevádzky v roku 2020. Povedal to zástupca spoločnosti GE Hitachi, ktorá je jedným z potenciálnych dodávateľov technológií.

Poľská vláda najskôr odložila dokončenie prvej elektrárne na rok 2022, neskôr však oznámila, že rok 2020 je stále možný. Podľa GE Hitachi sa však musí začať stavať najneskôr do roku 2014. „Koncom roku 2013, najneskôr začiatkom roku 2014 sa musí začať kopať,“ povedal Danny Roderick z GE Hitachi.

Ako dodal, je to preto, lebo dva roky sú potrebné na zabezpečenie infraštruktúry, ďalších 40 mesiacov na výstavbu vlastnej elektrárne, po ktorej sa ešte rok bude testovať. Poľsko pritom ešte nemá jednoznačne vybranú lokalitu pre jadrovú elektráreň a ani parlamentom schválenú potrebnú legislatívu.

Poľsko chce využívať jadrovú energiu, aby znížilo závislosť od neekologického čierneho uhlia, ako aj od dovozu energií z Ruska. Do roku 2030 chce mať postavené dve jadrové elektrárne, ktoré by mali ročne zabezpečovať 16 % elektrickej energie.

GE Hitachi je spoločný podnik amerického konglomerátu GE a japonskej firmy Hitachi. Okrem neho sa o kontrakt na dodávky technológií uchádzajú americký Westinghouse a francúzske spoločnosti Areva a EDF.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.