Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. októbra 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Poľsko môže znížiť dopyt po uhlí do roku 2030 zhruba o polovicu

Úvod k publikácii napísal bývalý poľský minister životného prostredia Maciej Nowicki, ktorý návrh odborníkov označil za uskutočniteľný a reálny.

Podľa štúdie Poľsko, ktoré momentálne vyrába až 90 % elektriny z uhlia, môže vytvoriť až 100.000 pracovných miest, ak do roku 2030 výrazne zvýši produkciu veterných, vodných, geotermálnych a solárnych elektrární a výrobu elektriny z biomasy.

To si vyžiada investície vo výške 264 miliárd USD (191,62 miliardy eur), ale z dlhodobého hľadiska je výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov lacnejšia, ako náklady na výrobu elektriny z fosílnych palív, ktorých ceny sa vytrvalo zvyšujú.

Poľsko má šancu na veľkú zmenu v energetike – odklon od uhlia, pripomína štúdia, ktorá označila energetický systém v najväčšej postkomunistickej ekonomike v EÚ za „geriatrický“. Približne 70 % poľských elektrární je totiž starších ako 30 rokov.

Poľsko patrí k štátom EÚ, ktoré sa najviac vzpierajú požiadavkám na redukciu využívania fosílnych palív v rámci boja s globálnym otepľovaním. No ak by sa odklonilo od uhoľných elektrární, nielen že by splnilo, ale dokonca prekročilo väčšinu cieľov EÚ v oblasti znižovania emisií.

Vedci z varšavského inštitútu pre obnoviteľnú energiu, nemeckého výskumného centra DLR, európskej rady pre obnoviteľnú energiu, svetovej organizácie pre veternú energiu a Greenpeace tvrdia, že Poľsko môže do roku 2030 znížiť produkciu elektriny z uhlia na 60 terawatthodín zo súčasných 120 terawatthodín.

V roku 2010 sa elektrina z obnoviteľných zdrojov podieľala 7,8 % na celkovej spotrebe elektriny v Poľsku a podľa odborníkov sa tento podiel môže v sledovanom termíne zvýšiť až na 26,8 %.

(1 EUR = 1,3777 USD)

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.