Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľsko kvôli kríze v sektore uhlia asi dočasne obmedzí ťažbu

Minister energetiky Krzysztof Tchorzewski novinárom povedal, že poľská energetika bez uhlia existovať nemôže. Úlohou novej vlády bude ozdravenie situácie v sektore ťažby uhlia. Minister dodal, že vláda sa nechystá uzavrieť žiadne bane ani prepúšťať, ale bude sa usilovať o ďalší rozvoj odvetvia.

PiS bude zvažovať zlúčenie elektrárenských spoločností PGE, Tauron, Enea a Energa do jedného podniku, informoval Tobiszowski. Podľa neho tento plán zrejme vyvolá nesúhlas Bruselu, takže Varšava je pripravená uvažovať aj o riešení v podobe dvoch energetických skupín.

Minulá poľská vláda plánovala záchranu najväčšej uhoľnej spoločnosti Kompania Weglowa (KW), investorov sa jej ale nepodarilo nájsť. Tobiszowski uviedol, že zatvárať bane sa nebudú, ale tri alebo štyri bane KW s najvyššími nákladmi a najnižším odbytom by mohli znížiť ťažbu na minimum, kým sa ceny uhlia nezotavia. Nepotrební baníci by zatiaľ prešli do iných baní, dodal.

Poľsko vyrába takmer všetku elektrinu z uhlia. Prepad cien uhlia za posledné roky ale uhoľné podniky ťažko zasiahol. KW je na pokraji bankrotu a finančnú podporu potrebuje aj spoločnosť JSW, ktorá je najväčším európskym producentom koksovateľného uhlia.

Nová vláda sa bude snažiť získať pre bane nový kapitál od energetických a chemických podnikov, uviedol Tobiszowski.O pomoc štátnych podnikov pre KW sa usilovala bezúspešne aj predchádzajúca vláda.

Poľsko ťaží ročne viac než 72 miliónov ton uhlia. Podľa expertov by ceny uhlia na poľskom trhu podporilo, keby sa domáca produkcia obmedzila o zhruba šesť miliónov ton.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.