Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. novembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Poľsko chce získať 2,83 miliardy PLN z predaja 34,2-% podielu vo firme Energa

Poľsko dnes začalo predaj 34,2-% podielu v tretej najväčšej energetickej spoločnosti v krajine a jej debut na varšavskej burze je naplánovaný na 11. decembra. Uvádza sa to na internetovej stránke spoločnosti Energa.

Podiel štátu vo firme má klesnúť na 50 %. Vláda vo Varšave plánuje predávať akcie Energy za cenu najmenej 15 zlotých za kus.

Kabinet si naplánoval v tomto roku príjem z privatizácie vo výške 5 miliárd PLN.

Za uplynulých päť rokov už vláda v rámci IPO predala podiely v konkurentoch Energy, vrátane spoločností PGE, Tauron Polska Energia, Enea a PAK, za ktoré získala celkovo 12,9 miliardy PLN.

Najnovšia ponuka je najväčšou emisiou prvotných akcií v strednej Európe od predaja akcií ťažobnej spoločnosti Jastrzebska Spolka Weglowa v roku 2011, za ktoré štát získal 5,37 miliardy PLN.

Energa, ktorá väčšinu príjmov generuje z distribúcie elektriny, dosiahla za prvých 9 mesiacov tohto roka nárast zisku pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou medziročne o 13 % na 1,5 miliardy PLN. A jej čistý zisk v sledovanom období stúpol medziročne o 15 % na 610,8 milióna PLN.

(1 EUR = 4,1829 PLN)

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.