Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. augusta 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľsko by mohlo naďalej odoberať plyn z Ruska. Chce však oveľa lepšiu cenu

Poľsko predĺži platnosť zmluvu o tranzite ruského plynu do Nemecka cez plynovod Jamal, ak Rusko ponúkne oveľa nižšiu cenu než dnes, uviedol v rozhovore pre ruský denník Kommersant poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski. Novú zmluvu je potrebné podpísať na obdobie od 1. januára 2020.

Waszczykowski zároveň pripustil, že okrem tranzitu by bolo Poľsko ochotné aj naďalej nakupovať plyn z Ruska pre vlastné potreby, avšak vyžaduje „konkurenčnú cenu“. Tá je v súčasnosti vyššia než pre nemeckých odberateľov, ktorí sa pritom nachádzajú geograficky ďalej.

Poukázal na to, že Varšava intenzívne pracuje na znížení energetickej závislosti od ruského zemnného plynu. Tretinu svojich potrieb by podľa neho krajina dokázala pokryť z vlastnej produkcie a ďalšiu tretinu vďaka dovozu skvapalneného plynu (LNG) do nových terminálov na pobreží. Už teraz toutou cestou získava plyn z Kataru, po prvej testovacej dodávke plynu z USA rokuje o jeho cene pri ďalšej spolupráci.

Taktiež pracuje na projekte podmorského plynovodu, ktorý by Poľsko spojil s Dánskom a Nórskom, ktoré ma tiež bohaté ložiská zemného plynu.

Waszczykowski v rozhovore zároveň zopakoval tvrdú opozíciu Varšavy voči plynovodu Nord Stream 2, ktorý považuje za čisto politický projekt škodiaci záujmom Poľska. Podčiarkol, že zatiaľ čo západné krajiny EÚ od Poľska požadujú solidaritu v prípade prerozdelenie imigrantov a utečeneckej krízy, sami nemajú s regiónom strednej Európy pochopenie, keď ide o otázku jej energetickej bezpečnosti.

Poľský minister zahraničia uviedol, že síce chápe postoj Ruska, ktoré chce predať svoj plyn, ale odmieta nestabilné a politicky motivované dodávky plynu. Využívanie tohto geopolitického nástroja podľa neho Moskva preukázala pri vydieraní Ukrajiny aj Bieloruska.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.