Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. februára 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľsko bude dovážať skvapalnený plyn z Alžírska

Poľsko podpísalo s Alžírskom dohodu o predaji alžírskeho skvapalneného plynu (LNG). Dohodu podpísal námestník poľského premiéra Waldemar Pawlak za účasti predstaviteľov PGNiG a alžírskych ropných spoločností, Algerian gas a Sonatrach. Zmluva je dôležitým krokom k diverzifikácii energetických dodávok. Poľsko je takmer 100% závislé na dodávkach zemného plynu z Ruska. Podľa dohody získajú poľské firmy aj povolenie zúčastniť sa na tendroch o ťažbe surovín.

„Dohoda adresuje viaceré oblasti spolupráce, napríklad využívanie energie, podpora obnoviteľných zdrojov, ako aj výmena skúseností z oblasti energetiky“, uviedol alžírsky minister pre energetiku a baníctvo Chakib Khelil. Alžírsko je dôležitým exportérom ropy a zemného plynu a je členom Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

V roku 2008 vyprodukovalo Alžírsko 1,42 miliónov barelov ropy za deň. Alžírsko bolo v roku 2007 šiestym najväčším producentom zemného plynu vo svete hneď po Rusku, USA, Kanade, Iráne a Nórsku. V roku 2007 Alžírsko vyprodukovalo 3,03 triliónov kubických metrov zemného plynu, z ktorého 70% bolo určených na export. V januári 2009 bolo v Alžírsku potvrdených 159 trilión kubických metrov dokázaných rezerv zemného plynu (ôsme najväčšie na svete).

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.