Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Poľsko a Rusko po dlhom odkladaní podpísali dohodu o dodávkach plynu

Dohodu slávnostne podpísali vo Varšave podpredsedovia poľskej a Ruskej vlády Waldemar Pawlak a Igor Sečin, ktorí ju zhodne označili za prospešnú pre obe strany.

„Je to vyvážená dohoda a vytvára podmienky pre stabilné dodávky plynu pre priemysel, ekonomiku aj domácnosti,“ vyhlásil Pawlak.

Podľa Sečina Rusko verí, že dohoda vytvára podmienky pre nové projekty spolupráce v plynárenskom sektore a v iných oblastiach hospodárstva.

Na základe dohody Rusko od budúceho roka zvýši vývoz plynu do Poľska z doterajších 265 miliárd kubických metrov (m3) na viac ako 318 miliárd m3 do roku 2022.

Platnosť pôvodnej dohody sa skončila v týchto dňoch a meškanie pri podpísaní novej vyvolávalo opätovné obavy z prípadného prerušenia dodávok, ktoré Európa už zažila začiatkom roka 2009, po vypuknutí sporu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Obe strany sa ešte koncom minulého roka dohodli na novom kontrakte, ktorý mal zvýšiť dovoz plynu do Poľska, no dohoda mala platiť až do roku 2037. Európska únia ale dohodu zablokovala s tým, že niektoré podmienky porušujú jej pravidlá o energetickej politike a Varšavu donútila k novým rozhovorom. Poľsko ročne spotrebuje asi 14 miliárd m3 zemného plynu, pričom dve tretiny dováža práve z Ruskej federácie.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.