Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod PL LI
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Arthur Chapman (licencia Creative Commons)
4. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľsko a Litva chcú stavať plynovod

Predstavitelia Gaz-Systemu a Lietuvos Dujov, poľského a litovského operátora siete, podpísali memorandum o výstavbe plynovodu Amber v pondelok (2. augusta). Zaviazali sa v ňom vypracovať realizačnú štúdiu projektu. V nasledujúcom období sa uskutoční  prieskum súčasného a budúceho dopytu po plyne v regióne, potenciálnych zdrojov zásob a cien na trhu, informuje RIA Novosti. Štúdia by mala byť hotová do začiatku roka 2011.

„Projekt je súčasťou snáh Európskej únie zvýšiť energetickú bezpečnosť baltských krajín, a to najmä vytvorením cezhraničných prepojení medzi sieťami,“ vyhlásil výkonný riaditeľ Gaz-Systemu Jan Chadam. Podľa zástupcu riaditeľa Lietuvos Dujos Joachima Hockertza sú „baltské krajiny stále energetickým ostrovom v EÚ, no práve tento plynovod by mohol ukončiť ich izoláciu,“ uvádza OilOnline. Plynovod Amber je súčasťou tzv. Plánu prepojenia baltských energetických trhov (BEMIP).

Finančný riaditeľ spoločnosti Lietuvos Dujos očakáva, že polovica prípravných prác sa preplatí zo zdrojov Európskej komisie, informuje RIA Novosti. Ak projekt výstavby dostane zelenú, plynovod môže byť hotový do roku 2015. Do výstavby sa pôvodne chcel zapojiť aj ruský ropný gigant Gazprom. Ten nakoniec od plánov odstúpil a Rusko sa rozhodlo pre plynovod Nord Stream, dopĺňa Kommersant.

Navrhovaný plynovod Amber má byť dlhý 460 km, s ročnou kapacitou 5 mld. m3 zemného plynu. Varšava, tak ako aj Vilnius, sú v súčasnosti závislé na dodávkach  plynu z Ruska. Litva z Ruska dováža 100 % plynu a Poľsko cez plynovod Jamal dováža do krajiny tri štvrtiny celkovej spotreby. 

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.