Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľsko a Čína plánujú spoluprácu oblasti ťažby plynu z bridlíc

Delegácia z čínskeho ministerstva pôdy a prírodných zdrojov o spolupráci rokovala v Poľsku minulý týždeň, dodal Brodziński, ktorý sám vlani navštívil Čínu, aby sa tam oboznámil s pokrokom pri ťažbe bridlicového plynu. Čínska strana potom navrhla zostaviť memorandum o spolupráci v prieskume ťažby bridlicového plynu. Dokument je teraz v počiatočnej fáze prípravy a podpísaný by podľa neho mal byť v nasledujúcich mesiacoch.

Čína v rokoch 2008 až 2014 uskutočnila takmer 800 vrtov v bridlicových horninách. Vlani z nekonvenčných zdrojov vyťažila 1,3 mld. metrov kubických plynu a plánuje v budúcich rokoch ťažbu zvýšiť na viac než 5 mld. metrov kubických.

Poľsko uskutočnilo okolo 70 vrtov, žiadny z nich sa ale zatiaľ neukázal byť vhodný k ťažbe, zvlášť z ekonomického hľadiska. Brodziński poznamenal, že aj tak je Poľsko teraz lídrom v EÚ v prieskume ťažby bridlicového plynu, za ním je Británia so zhruba 8 vrtmi.

Poľsko vkladá do bridlicového plynu veľké nádeje a dúfa, že mu pomôže znížiť jeho závislosť na ruskom plyne. Taktiež si od toho sľubuje obmedzenie spotreby uhlia, na ktorom je poľská energetika takmer úplne závislá. Podľa prieskumu z roku 2012 sa zásoby bridlicového plynu pohybujú v rozmedzí 346 a 769 miliárd metrov kubických. Spotreba plynu v Poľsku sa pohybuje okolo 15 miliárd metrov kubických ročne a väčšinu suroviny krajina dováža z Ruska.

Problémom ťažby v Poľsku je charakter podložia. Bridlicové skaly tam sú v oblasti od východného pobrežia Baltského mora cez stredné a východné Poľsko po Bielorusko a Ukrajinu hlboko pod krajinou a ukázalo sa, že v Poľsku je oveľa náročnejšie ich vyťažiť, než je tomu napríklad v USA. Podľa odborníkov je preto a ťažbu bridlicového plynu v Poľsku potrebné viac testov, viac času a oveľa viac peňazí.

Ropa z bridlíc sa ťaží metódou frakovania alebo hydraulického štiepenia. Táto metóda ale vyvoláva kontroverzné reakcie kvôli jej dopadu na životné prostredie a obavám, že môže spôsobovať zemetrasenie.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.