Poľskému priemyslu hrozí v októbri plynová kríza
Podľa štátneho plynárenského koncernu PGNiG hrozí Poľsku nedostatok zemného plynu pre potreby priemyslu. K tejto situácie môže dôjsť už v októbri, ak Poľsko a Rusko urýchlene nepodpíšu dlhodobý kontrakt o dodávkach komodity. Nedostatok zemného plynu by sa nemal dotknúť domácností, nemocníc ani teplární.
Dohoda je na stole, chýba len podpis. Varšava a Moskva sa dohodli na zvýšení ročného dovozu plynu do Poľska zo 7,5 miliardy kubických metrov (m3) na 10 miliárd m3. Dohodu vyjednal vicepremiér Waldemar Pawlak. Nový kontrakt by mal platiť až do konca roka 2037. K podpisu oboch strán ešte neprišlo, keďže Európska komisia (EK) vyjadrila obavy týkajúce sa niektorých ustanovení dohody, najmä v otázke prístupu do plynovodu Jamal.
Na možný problém s dodávkami plynu pre Poľsko upozornila pred pár dňami i Európska komisia. Súčasne vyzvala ostatné členské krajiny, aby v prípade takejto krízovej situácie solidárne Poľsku pomohli (viac informácií).
Poľsko sa pre obavy Bruseli bojí podpísať
Príčinou obáv Bruselu je prístup k plynovodu. Podľa platnej legislatívy Európskej únie (EÚ) by nemal byť obmedzený žiadnou podobnou dohodou. „Existuje všeobecná požiadavka, že podobná infraštruktúra musí byť riadená nezávisle a operátor tretej strany musí mať k nej prístup,“ uviedol koncom augusta hovorca EK Joseph Hennon. „Chceme si byť istí, že to nie je plynovod prevádzkovaný jednou alebo dvoma spoločnosťami.“ EK v súčasnosti skúma, či spomínaný kontrakt zodpovedá legislatíve EÚ.
Zmluva názorovo rozdelila aj poľskú vládu. Časť ministrov vrátane ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského tvrdí, že nový kontrakt nerieši snahu Poľska o diverzifikáciu zdrojov energie. Naopak posilňuje energetickú závislosť krajiny na Moskve.
Poľsko ročne spotrebuje okolo 14 miliárd m3 zemného plynu. Približne 65 % až 70 % z tohto objemu dováža z Ruskej federácie, čo je dôvodom obáv mnohých poľských politikov.
TASR, energia