Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. apríla 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľské štátne firmy vložia 620 miliónov dolárov do novej uhoľnej skupiny

Kompania Weglowa je na pokraji bankrotu kvôli rekordne nízkym cenám uhlia a vysokým pracovným nákladov. Záväzky firmy a dlh sa odhaduje na miliardy zlotých a očakáva sa, že firma by sa mohla ocitnúť bez peňazí už tento mesiac.

Ťažobný sektor je jedným z hlavných problémov vládnucej euroskeptickej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Odbory silne podporili PiS v októbrových voľbách a očakávajú, že vláda recipročne pomôže ťažobnému sektoru, povedal agentúre Reuters bankový zdroj.

Podľa dohody štátnej energetickej firmy Energa, PGE a PGNiG kúpi každá vo firme Polska Grupa Górnicza (PGG), ktorá prevezme majetok uhoľnej Kompania Weglowa, akcie za 500 miliónov zlotých. Štátny fond FIPP napumpuje do PGG ďalších 300 miliónov zlotých a štátny fond TF Silesia a štátom kontrolovaná firma Weglokoks vymení svoj dlh v Kompania Weglowa v hodnote 617 miliónov zlotých za akcie PGG.

Navzdory snahám vlády, bankoví veritelia nevymenia svoj dlh v Kompania Weglowa za akcie. Namiesto toho sa veritelia, ako štátom kontrolovanej PKO BP, BGK, Alior Bank, tak súkromnej BGZ BNP Paribas a BZ WNK, zúčastňujú refinancovania dlhu firmy prostredníctvom úpisu nových dlhopisov v hodnote 615,5 miliónov zlotých. Ďalšie dlhopisy za 421,5 miliónov zlotých získa Weglokoks.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.