Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Poľská vláda schválila novú dohodu o dodávkach plynu z Ruska

Na základe dohody ruský plynárenský koncern Gazprom bude poľskej spoločnosti PGNiG dodávať plyn pre domácu spotrebu až do roku 2022 a pre trhy ostatných európskych spotrebiteľov do roku 2019.

„Medzivládna dohoda medzi Ruskom a Poľskom bude oficiálne podpísaná v najbližších dňoch,“ oznámila poľská vláda.

Platnosť pôvodnej dohody sa skončila v týchto dňoch a meškanie pri podpísaní novej vyvolávalo opätovné obavy z prípadného prerušenia dodávok, ktoré Európa už zažila začiatkom roka 2009 po vypuknutí sporu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Gazprom a PGNiG sa ešte koncom minulého roka dohodli na novom kontrakte, ktorý mal zvýšiť dovoz plynu do Poľska, no dohoda mala platiť až do roku 2037. Európska únia ale dohodu zablokovala s tým, že niektoré podmienky porušujú jej pravidlá o energetickej politike a Varšavu donútila k novým rozhovorom. Poľsko ročne spotrebuje asi 14 miliárd m3 zemného plynu, pričom dve tretiny dováža práve z Ruskej federácie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.