Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Poľská vláda schválila návrh zákona, ktorý urýchli prieskum bridlicového plynu

Poľsko, ktoré dováža zhruba 70 % plynu pre svoju potrebu z Ruska, hľadá vlastné zdroje suroviny, ale v ceste mu stoja komplikovaná legislatíva a byrokratické prekážky, ktoré brzdia prieskum. Varšavu od ťažby bridlicového plynu odrádzajú aj niektoré zahraničné energetické firmy.

Podľa premiéra Tuska návrh legislatívy zjednoduší a urýchli udeľovanie licencií na prieskum ložísk. Poukázal pritom na konflikt medzi Ukrajinou a jej dodávateľom plynu Ruskom, ktorý len podčiarkol, aké dôležitá je nová legislatíva. Tá totiž Poľsku umožní dosiahnuť diverzifikáciu zdrojov plynu.

Viaceré veľké firmy pritom upustili od prieskumu ložísk bridlicového plynu v Poľsku čiastočne pre prísne licenčné podmienky a tiež pre nedostatok informácií o zásobách suroviny. Poľskí odborníci pritom nedávno prudko revidovali smerom nadol odhad Amerického úradu pre energetiku, podľa ktorého mali poľské ložiská ukrývať 5,3 bilióna kubických metrov (m3) plynu. Podľa najnovšej predpovede je v nich len 800 miliárd m3 tejto suroviny.

Okrem toho pre geologické podmienky v Poľsku je prieskum aj samotná ťažba plynu z nekonvenčných zdrojov technicky náročnejšia ako v USA, kde produkcia bridlicového plynu zažíva veľký rozmach.

Poľsko a Británia sú jedinými európskymi štátmi, ktoré aktívne hľadajú ložiská bridlicového plynu.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.