Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynové potrubia dodavka plynu polsko rusko Gettyimages
Foto: ilustračné, GettyImages
1. apríla 2020 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poľská spoločnosť bude od Ruska žiadať 1,5 mld. USD pre nadhodnotené ceny plynu

Spoločnosť PGNiG, ktorá sa na arbitrážny súd obrátila ešte v roku 2014 uviedla, že podľa záväzného rozhodnutia súdu boli ceny ruského plynu nadhodnotené. Výsledok súdu otvára cestu pre to, aby sa poľská firma snažila o kompenzácie od roku 2014.

Na základe kontraktu z roku 1996 Poľsko kupuje zhruba 10,2 mld. kubických metrov ruského plynu ročne a musí platiť fixnú cenu, dokonca aj keď nepotrebuje celý objem.

Cenu nezverejnili, ale rozhodnutie súdu naznačuje, že je vyššia ako cena, ktorá sa platí na západoeurópskych trhoch. Poľsko znižuje svoju závislosť od ruského plynu a dováža skvapalnený zemný plyn z Kataru, z USA a od iných dodávateľov. Firma PGNiG Gazpromu oznámila, že po roku 2022 s ním kontrakt nepredĺži.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.