Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. októbra 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Poľská PGE spustila prevádzku svojej prvej fotovoltickej elektrárne

Elektráreň sa nachádza v južnom Poľsku na hore Žar, neďaleko mesta Bielsko-Biala a mala by mať inštalovaný výkon 550 MW. Celkové náklady na výstavbu predstavovali 2,8 miliónov zlotých (637 mil. eur). Elektráreň tvorí 2400 fotovoltických panelov, ktoré pokrývajú 3500 metrov štvorcových.

PGE taktiež rozširuje svoje veterné elektrárne, ktorých inštalovaný výkon je teraz 351 MW. Šéf PGE Marek Woszczyk uviedol, že obnoviteľné zdroje sa teraz na celkovej produkcii elektriny skupiny podieľajú 12 percentami.

Poľsko má celkový inštalovaný výkon všetkých elektrární 39 GW. Väčšina zdrojov ale pochádza z uhoľných elektrární. Inštalovaná výkon fotovoltických elektrární do konca júna podľa údajov energetického regulátora URE predstavoval 35 MW.

Niektorí analytici uvádzajú, že fotovoltické elektrárne sú najlacnejším a najrýchlejším spôsobom, ako vytvoriť alternatívu k uhliu. Pomôžu tiež vyhnúť sa nedostatkom elektriny v prípade, že extrémne teploty spôsobia problémy s ochladzovaním elektrární na uhlie.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.