Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Poľská energetická skupina PGE si chce požičať na investície od EIB

PGE plánuje do roku 2020 investovať do novej kapacity výroby a modernizácie súčasnej kapacity zhruba 50 miliárd zlotých.

EIB už poskytla energetickým firmám v Poľsku v období rokov 2010 až 2014 na ich rozvoj úvery v hodnote 1,7 miliardy PLN. „Sme pripravení udržať a dokonca zvýšiť objem úverov pre poľský energetický sektor,“ povedal Michalowski.

Rokovania s PGE sa týkajú dvoch projektov, dodal Michalowski. Jeden je z oblasti distribúcie elektriny a druhý sa týka paroplynovej elektrárne.

EIB rovnako zvažuje pôžičku 190 miliónov eur pre druhú najväčšiu elektrárenskú firmu Tauron. Peniaze chce Tauron použiť na financovanie nového bloku elektrárne Lagisza, ktorý by vyrábal elektrinu z plynu. Toto rokovanie je ale zatiaľ len v počiatočnej fáze, dokončiť by sa malo ešte v tomto roku.

Prioritou EIB je podpora obnoviteľných zdrojov energie. Banka dúfa, že nový zákon v Poľsku, ktorý by mal začať platiť od začiatku budúceho roka, podporí OZE a prinesie nové investície v tejto oblasti.

EIB vlani poskytla poľskému prevádzkovateľovi plynovodov peniaze na financovanie výstavby časti tzv. severo-južného koridoru a je rovnako pripravená pomôcť s ďalšími plynárenskými infraštruktúrnymi projektmi, dodal Michalowski. Celkovo chce EIB v tomto roku udržať celkový objem poskytnutých úverov v Poľsku minimálne na hodnote 5,5 miliardy eur.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.