Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. septembra 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Poľská Energa sa chce súdiť kvôli zeleným certifikátom

Poľské elektrárne, ktoré vyrábajú elektrinu takmer úplne z uhlia, sú povinné kupovať obchodovateľné certifikáty od dodávateľov, ktorí vyrábajú zelenú energiu. To im pomáha spĺňať vlastné limity pre výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré musia plniť.

Vláda, ktorá chce uhoľnému priemyslu pomôcť, sa snaží schému podpory obnoviteľných zdrojov zmeniť. Teraz preto testuje systém aukcií elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Energa je presvedčená, že uzavreté zmluvy na nákup zelených certifikátov nie sú záväzné a preukázať to chce na súde. Tvrdí, že dohody vyžadovali nákup certifikátov mimo verejnú súťaž v rozpore so zákonom o zadávaní verejných zákaziek.

Ak by Energa certifikáty už nemusela kupovať, budúci rok by ušetrila 110 miliónov zlotých a v ďalších rokoch 2,1 miliardy zlotých, uviedl podnik bez bližšej časovej špecifikácie.

Pri tomto výpočte firma vychádza z ročného predaja 19 terrawatthodín elektrickej energie a substitučného poplatku 43 zlotých za megawatthodinu. Tento poplatok sa používa ako náhrada za nákup zelených certifikátov a jeho kalkulácia vychádza z produkcie firmy.

Poľsko v auguste prijalo zákon, ktorým sa substitučný poplatok mení. Nie je už definovaný pevne stanovenou čiastkou, ale je odvodzovaný z trhovej ceny certifikátu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.