Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. mája 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Politici v EÚ žiadajú štandardizáciu elektromobilov

Počas zasadnutia rady o konkurencieschopnosti v EÚ vyjadrilo 27 ministrov priemyslu podporu stratégii o elektromobiloch. Tú európska komisia publikovala koncom apríla 2010. Cieľom stratégie je podpora a  propagácia elektromobilov, bez rozdielu na použitú technológiu. Správa zároveň varuje, že pre širšie využitie elektromobilov však existujú stále prekážky. Tou najvýraznejšou je chýbajúci  jednotné európske štandardy.

Zjednotiť by sa podľa ministrov mali v prvom rade nabíjacie plochy pre automobily, čo by zaručilo možnosť nabíjať akýkoľvek elektromobil kdekoľvek v Európe. Do polovice roku 2011 by mali európske orgány pre štandardizáciu predložiť návrh pre harmonizáciu automobilových nabíjačiek. V súčasnosti je trh s elektromobilmi roztrieštený a súťaženie o prvenstvo v určovaní štandardov sa deje na úkor komerčného rozširovania elektromobilov.

Za jednotný rámec sa počas konferencie postavili najmä predstavitelia z Nemecka, Francúzska, Portugalska a Španielska. Krajiny okrem podpísania deklarácie v ktorej žiadajú vytvorenie pan-Európskeho nabíjacieho systému, zároveň vyzvali komisiu aby poskytla financovanie pilotných cezhraničných projektov. Nemecko a Francúzsko v súčasnosti pracujú na pilotnom projekte o elektromobiloch v Strasbourg- Stuttgart regióne. 

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.