Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. novembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Poliaci zadotujú zatváranie uhoľných baní

Brusel vyhodnotil, že podpora vo výške 7,95 miliardy zlotých (cca 1,79 mld. eur) na zmiernenie sociálnych a environmentálnych dôsledkov uzavretia uhoľných baní do roku 2018 je v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci. Poľská vláda o tejto pomoci rozhodla v septembri, na jej poskytnutie ale potrebovala aj súhlas Európskej komisie.

Peniaze majú smerovať na odstupné, kompenzačné dôchodky a iné príspevky sociálneho zabezpečenia pre pracovníkov baní, ktorí už boli prepustení alebo ich to čaká. Použijú sa tiež na zaistenie banských šácht a vyradenie banskej infraštruktúry z prevádzky, odstránenie environmentálnych škôd spôsobených ťažbou a rekultiváciu krajiny. Časť peňazí ale má pokryť aj straty ťažobných firiem, ktoré stanovené uzavretie ukončenie produkcie spôsobí.

O podobnom kroku – uzavretiu 26 stratových baní rozhodlo v apríli tohto roku aj Španielsko. Aj im Brusel odobril štátnu pomoc vo výške 2,13 miliardy eur.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.