Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynovodné potrubie
19. mája 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Poliaci môžu stavať kompresorovú stanicu pre plynovod so Slovenskom

Slovensko-poľský plynovod získava reálne kontúry. Spoločnosti Gaz-System, ktorá prevádzkuje prepravnú sieť v Poľsku, bolo udelené stavebné povolenie pre kompresorovú stanicu. Nachádza sa v oblasti prepojovacieho bodu a podzemného zásobníka Strachocina. Hodnota investície je 50 miliónov eur. V prepravnom systéme Poľska ide v poradí o 16. kompresorovú stanicu.

Výstavba prebehne v dvoch etapách a ukončiť sa má v roku 2020. V rámci prvej sa vybuduje distribučné a meracie centrum spolu s plynovodom, ktorý toto centrum prepojí s existujúcou plynovodnou sieťou v Poľsku. Druhá etapa zahŕňa samotnú výstavbu kompresorovej stanice spoločne s infraštruktúrou.

„Umožní distribúciu plynu cez južné a východné Poľsko, ako aj dodávky do SR. Vďaka nej budeme môcť prepraviť plyn z LNG terminálu Świnoujście k nášmu južnému susedovi. Projekt má okrem toho slúžiť aj na to, aby zabezpečil plyn v prípade krízových situácií,“ povedal Tomasz Pietrasieński z Gaz-System.

Nová kompresorová stanica je kľúčová pre slovensko-poľský plynovod. Ten v  apríli dostal zelenú od povoľovacieho orgánu pre životné prostredie v Poľsku. Na slovenskej strane projekt zastrešuje Eustream. Domáci prepravca získal súhlasné stanovisko rezortu životného prostredia v procese EIA už vlani.

Napájací bod na slovenskom území bude v kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch, ktorá prejde v rámci projektu úpravou. Celková dĺžka plynovodu bude 164 km, z toho 106 km na slovenskom území a 58 km na území Poľska.

Projektovaná prepravná kapacita plynovodu je 6,1 miliárd metrov kubických (m3) plynu za rok v smere zo Slovenskej republiky do Poľska a 5,1 miliárd m3 v opačnom smere. Spustenie potrubia do prevádzky sa očakáva v roku 2020.

Prepravcovia v lete minulého roka zisťovali záujem obchodníkov o kapacity pripravovaného prepojenia. Z výsledkov procedúry Open Season vyplynulo, že komerčný záujem je slabý, ale projekt je dôležitý kvôli diverzifikácii dodávok.

Projekt získal finančnú podporu z EÚ. V rámci Nástroja na prepájanie Európy (CEF) mu bola udelená podpora vo výške 107,7 mil. eur, z toho príspevok pre realizáciu slovenskej časti plynovodu predstavuje 55,232 mil. eur. Už predtým ale získal nenávratný príspevok 4,6 mil. eur na prípravné a inžinierske práce.

Projekt bude súčasťou Severojužného plynárenského koridoru, ktorý umožní prepravu plynu od Baltského mora, kde sa nachádza poľský LNG terminál Świnoujście, po chorvátsky LNG terminál na ostrove Krk na pobreží Jadranského mora. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.