Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. októbra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Pokles ťažobných zariadení v USA pomohol na záver týždňa zvýšiť ceny ropy

Spočiatku na ropné trhy pôsobili nepriaznivé údaje z pracovného trhu, ako aj informácie od meteorológov, že hurikán Joaquin by nemal výraznejšie ovplyvniť produkciu ropy na východe USA. V Spojených štátoch vzniklo minulý mesiac menej pracovných miest, než sa čakalo. Ako oznámilo ministerstvo práce, v septembri vzniklo v USA 142.000 nových pracovných pozícií, zatiaľ čo ekonómovia očakávali vytvorenie okolo 201.000 nových miest.

K záveru obchodovania však spoločnosť Baker Hughes zverejnila správu, že počet aktívnych ťažobných zariadení v USA minulý týždeň klesol o 26. To je najvýraznejší počet odstavených zariadení za jeden týždeň od apríla tohto roka. Výsledkom bolo, že ceny ropy, ktoré pôvodne boli oproti predchádzajúcej uzávierke zhruba o 1 % nižšie, sa k záveru obchodovania o 1 % zvýšili.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent vzrástla na záver obchodovania o 44 centov (takmer 1 %) na 48,13 USD (43,13 eura) za barel (159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy WTI sa zvýšila o 80 centov (1,8 %) a piatkové obchodovanie uzatvorila na úrovni 45,54 USD/barel. Za celý týždeň však cena Brentu zaznamenala pokles zhruba o 1 %. Klesla aj cena WTI, no len v minimálnej miere.

(1 EUR = 1,1160 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.