Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Pokles cien benzínov v Európskej únii pokračuje

Pokles cien benzínov v Európskej únii pokračuje. Pohyb cien nafty je kolísavý, minulý týždeň jej ceny zväčša klesali. Ako ďalej agentúru SITA informoval internetový portál natankuj.sk, benzíny minulý týždeň zlacneli v 18 štátoch únie, zdraželi v šiestich. Ceny nafty stúpli v siedmich krajinách, v 13 klesli. Benzíny zlacneli najviac v Luxembursku a v Holandsku, najvýraznejšie zdraželi v Lotyšsku a vo Veľkej Británii. Nafta zlacnela najviac vo Fínsku a v Španielsku. Najväčší rast cien nafty zaznamenalo Lotyšsko a Belgicko.

Slovensko sa v rebríčku najnižších cien benzínov Európskej únie dlhodobo nachádza na 15. mieste. Ani pozícia v rebríčku najnižších cien nafty sa pre Slovensko nezmenila, aj po minulom týždni ostáva na 17. mieste. V porovnaní s krajinami Višegrádskej štvorky a Rakúska má SR najdrahšie benzíny. Nafta je drahšia iba v Česku. Nižšie ceny benzínov bez daní má z okolitých členských krajín únie Poľsko, ktoré ich má najnižšie v únii a Rakúsko. Cena nafty bez daní je v SR najvyššia v porovnaní s okolitými krajinami.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 3,5 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je oproti SR vyššia o 0,6 centu za liter. Benzíny bez daní majú na Slovensku o 0,4 centu za liter vyššiu hodnotu ako priemer únie. Nafta bez daní je v SR v porovnaní s priemerom únie drahšia o 3,1 centu za liter.

Za rok stúpli ceny benzínov v únii najviac v Taliansku, o 25 centov za liter. Najmenší rast zaznamenala únia v Poľsku s hodnotou 5,1 centu za liter. Z tohto pohľadu je Slovensko na 22. mieste. Podľa únie v SR narástli ceny benzínov za rok o 20,6 centu za liter. Aj nafta za rok zdražela najviac v Taliansku, a to o 27,1 centu za liter. Najmenej sa za 52 týždňov jej ceny zvýšili v Slovinsku, o 6,3 centu za liter. Na Slovensku sa za rok zdvihli ceny nafty podľa údajov únie o 24,6 centu za liter, čo SR zaraďuje na 25. miesto.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.