Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Pohonné látky vo väčšine krajín Európskej únie rastú

Pohonné látky vo väčšine krajín Európskej únie rastú. Prejavilo sa to aj rastom celoeurópskych priemerných cien benzínov a nafty približne o 1,5 centu za liter. Ako ďalej agentúru SITA informoval internetový portál natankuj.sk, benzíny minulý týždeň zlacneli v 6 štátoch únie, zdraželi v 17. Ceny nafty stúpli v 18 krajinách, v 7 klesli. Benzíny zlacneli najviac na Malte a v Maďarsku. Najviac zdraželi v Dánsku a vo Švédsku. Nafta zlacnela najvýraznejšie na Malte a v Lotyšsku. Najväčší rast cien nafty únia zaznamenala vo Švédsku a v Rakúsku.

Slovensko sa v rebríčku najnižších cien benzínov Európskej únie dlhodobo nachádza na 15. mieste. V rebríčku najnižších cien nafty stúplo z 15. miesta na 14. V porovnaní s krajinami visegrádskej štvorky a Rakúska má SR najdrahšie benzíny. Nafta je lacnejšia v Poľsku a v Maďarsku. Nižšie ceny benzínov bez daní má z okolitých členských krajín únie Rakúsko, Poľsko a Česko. Cena nafty bez daní je najvyššia v porovnaní s okolitými krajinami.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 4,8 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je oproti SR vyššia o 3 centy za liter. Benzíny bez daní majú na Slovensku o 0,5 centu za liter nižšiu hodnotu ako priemer v únii. Nafta bez daní je v SR v porovnaní s priemerom únie drahšia o 1,3 centu za liter.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.