Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tankovania paliva-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Tankovanie paliva. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
22. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Pohonné látky v Európskej únii sú stále lacnejšie

Pohonné látky v Európskej únii sú stále lacnejšie. Od polovice apríla, kedy sa ceny začali znižovať, zlacneli benzíny v priemere takmer o 11 centov za liter, nafta takmer o 9 centov za liter. Benzíny a nafta v únii zlacneli minulý týždeň v 20 štátoch, zdraželi v dvoch krajinách, informoval vo štvrtok Tomáš Novotný z portálu Natankuj.sk.

Benzíny najviac zlacneli v Luxembursku, o 0,041 eur za liter, a v Grécku, o 0,030 eur za liter. Ceny benzínov sa zdvihli v Belgicku, o 0,021 eur za liter, a v Nemecku, o 0,003 eur za liter. Najväčší pokles cien nafty nastal v Grécku, o 0,024 eur za liter, a v Estónsku, o 0,022 eur za liter. Nafta zdražela v Belgicku, o 0,045 eur za liter a v Nemecku o 0,006 eur za liter. Najvýraznejší pokles cien LPG zistila únia minulý týždeň v Slovinsku, o 0,023 eur za liter a v Taliansku, o 0,021 eur za liter. Skvapalnený propán-bután zdražel iba v Maďarsku, o 0,016 eur za liter a v Rumunsku, o 0,006 eur za liter.

Slovensko kleslo z 15. miesta na 16. v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie. V rebríčku najnižších cien nafty sme už tretí týždeň po sebe na 17. mieste. V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska máme najdrahšie benzíny s daňami. Nafta s daňami je drahšia v Maďarsku. Benzíny bez daní sú u nás najdrahšie z okolitých krajín s výnimkou Maďarska. Nafta bez daní je najdrahšia bez výnimiek. Benzíny na Slovensku sú pod najväčším tlakom daní a poplatkov spomedzi krajín V4 a Rakúska. Nižšie dane z litra nafty (nominálne) vyberá štát v Poľsku. Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 4,1 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní s našou krajinou vyššia o 2,5 centu za liter. Benzíny bez daní majú na Slovensku o 2,5 centu za liter vyššiu hodnotu ako priemer v EÚ. Nafta bez daní je v SR v porovnaní s priemerom únie o 4,6 centu za liter drahšia.

V prípade, že sa rozhodnete ísť natankovať na otočku do zahraničia, do Poľska sa vám oplatí zájsť pre benzín v priemere 41 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do 32 kilometrov. Po benzíny sa do okolitých krajín Európskej únie oplatí ísť do Rakúska približne 28 km (po naftu 24 km), do Maďarska cca 20 km a do Česka približne 26 km (po naftu cca 6 km). Iba vodičom z Maďarska sa oplatí tankovať nafta na Slovensku. Až 18 km od štartu v Maďarsku. Vzdialenosť je vypočítaná pre vozidlá s priemernou spotrebou 8 litrov na 100 km pre benzín a 5 litrov na 100 km s použitím priemerných cien pohonných látok v okolitých štátoch.

Za rok stúpli ceny benzínov v únii najviac v Taliansku, o 22,6 centu za liter. Druhou krajinou v poradí je Slovinsko, kde sa ceny zdvihli za 52 týždňov o 15 centov za liter. Slovensko za rok zvýšilo ceny benzínov o 8,1 centu za liter a je na 19. mieste (minulý týždeň 15.) v porovnaní s krajinami, kde sa za rok najmenej zvyšovali ceny benzínov. Najmenší rast cien benzínov za rok zaznamenala únia vo Francúzsku s hodnotou 1,7 centu za liter. V Česku majú dokonca benzíny lacnejšie ako pred rokom – o 2,4 centu za liter. V priemere sú benzíny v únii drahšie od júna 2011 o 8 centov za liter, nafta je pre celú EÚ drahšia o 6,3 centov za liter.

Nafta za rok zdražela najviac v Taliansku, o 23,7 centu za liter. Druhé v poradí je Írsko, kde sa ceny nafty podľa únie zdvihli za rok o 12,9 centu za liter. Najmenej sa za 52 týždňov ceny nafty zvýšili vo Francúzsku, o 0,5 centu za liter. V dvoch krajinách majú naftu lacnejšiu ako pred rokom. Najlepšie je z tohto hľadiska Dánsko, kde v porovnaní s obdobím spred 365 dní sú ceny nafty nižšie o 3,2 centu za liter. Ďalšie je Česko, kde sú ceny nafty nižšie o 2,2 centu za liter. Na Slovensku sa za rok zvýšili ceny nafty o 7,2 centu za liter, čo nás dostalo na 18. miesto (minulý týždeň 14.).

Zverejnené údaje sú zo zdrojov Európskej komisie a sú platné k 18. júnu 2012.

(c) SITA

Ilustračná snímka: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.