Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na Atómové elektrárne v Mochovciach, patriace pod Slovenské elektrárne (SE), ktoré prevádzkujú dva jadrové tlakovodné reaktory po brífingu predsedu vlády SR s predstaviteľmi spoločnosti SE, kde rokovali o dostavaní ïalších dvoch blokov. Mochovce, 10. júl 2018.
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
22. decembra 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Podvody v Slovenských elektrárňach naďalej polícia vyšetruje

Policajné vyšetrovanie v Slovenských elektrárňach naďalej pokračuje. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, vyšetrovanie je stále v prípravnom konaní a prebieha v ňom dokazovanie. Okrem iného je pribratým znaleckým ústavom spracovávaný rozsiahly a odborne náročný znalecký posudok, čo trvá značné časové obdobie.

Ako ďalej potvrdila, bývalí najvyšší predstavitelia Slovenských elektrární z Talianska sú stále slovenskou políciou obvinení. „Áno, všetky obvinené osoby sú naďalej právoplatne obvinené,“ dodala Bárdyová.

Obaja talianski manažéri P. R. a N. C. mali podľa pôvodných informácií spôsobiť slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny škodu vo výške 22 miliónov eur. Obvinení sú už od marca 2019, stíhaní sú na slobode. „V dotknutej trestnej veci doposiaľ nebola obvinená žiadna ďalšia fyzická ani právnická osoba,“ doplnila Bárdyová.

Ukončenie bez termínov

Vyšetrovanie trestnej činnosti, najmä ekonomickej trestnej činnosti, prebieha aj pri dostavbe Atómovej elektrárne Mochoviec, v každom trestnom konaní individuálne. „V tomto smere nie je možné generalizovať spôsob vyšetrovania. Zároveň však platí, že tento prebieha v súlade s Trestným poriadkom ako aj inými všeobecne záväznými právnymi predpismi,“ dodala Bárdyová.

Polícia sa podľa nej zaoberá ako vlastnými zisteniami, tak aj zisteniami a podnetmi občanov či organizácií. „Z taktického hľadiska nie je možné tieto informácie nijako bližšie komentovať,“ podotkla Bárdyová.

Kedy by sa mohlo vyšetrovanie v najväčšom slovenskom výrobcovi elektriny definitívne ukončiť nie je nateraz jasné. „V prebiehajúcich trestných veciach bude trestné konanie ukončené v súlade s ustanoveniami Trestného poriadku, a teda najmä po riadnom ukončení dokazovania,“ uzavrela Bárdyová.

Zdĺhavé vyšetrovanie

Slovenská polícia už dávnejšie priznala, že vyšetrovanie vyššie spomínaných bývalých najvyšších manažérov Slovenských elektrární, ktorých do funkcií dosadil vtedajší majoritný majiteľ, talianska spoločnosť Enel, je pre veľké množstvo zahraničných aspektov zdĺhavé. Procesné úkony totiž prebiehajú na základe Európskeho vyšetrovacieho príkazu v Talianskej republike.

Bývalí talianski manažéri by nemali byť jediní, ktorí mali v Slovenských elektrárňach páchať trestnú činnosť. Polícia ešte v lete minulého roka evidovala viacero podozrení z trestného činu pri dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce. V štádiu prípravného konania bolo vtedy viacero trestných vecí, kde figuruje viacero obvinených fyzických, aj právnických osôb.

Špecializovaný tím NAKA ešte vlani viedol viaceré trestné stíhania za obzvlášť závažný zločin podvodu, skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Podozrivé alebo obvinené osoby mali spôsobiť škodu vo výške niekoľkých desiatok miliónov eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.