Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rodinný dom vo výstavbe - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto:TASR/ Štefan Puškáš
2. februára 2017 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Podpora zatepľovania má nové pravidlá, štát očakáva väčší záujem

Vyhlásenie tretieho kola štátnej podpory zatepľovania sa očakáva v druhom štvrťroku 2017. Výsledky predchádzajúcich dvoch výziev dopadli rozporuplne. Hoci vláda vyčlenila na tento účel 30 miliónov eur, vyčerpať sa zatiaľ podarilo zhruba 590.000 eur. V prvom kole bolo doručených 134 žiadostí, v druhom dokonca iba 62. Mnohé z nich ale nesplnili stanovené podmienky a nezískali dotáciu. Rezort dopravy preto upravil podmienky štátneho programu.

Doteraz mohol žiadateľ získať najviac 6000 eur. Po novom môže príspevok dosiahnuť maximálne 8000 eur, ktoré pokrývajú 40 % oprávnených nákladov Koľko však záujemca nakoniec získa závisí od tepelno-izolačných vlastností jednotlivých konštrukcií a dosiahnutej hodnoty potreby tepla na vykurovanie. Refundácia nákladov na projektovú dokumentáciu ostáva vo výše 500 eur.

Zohľadnené budú aj náklady na kotol

Do oprávnených nákladov si bude môcť záujemca započítať tiež náklady na výmenu tepelného zdroja. Doteraz si mohol žiadateľ zohľadniť iba náklady za vyregulovanie vykurovacieho systému, prípadne súvisiace stavebné úpravy akými sú obnova vstupov, bleskozvodu či vystupujúcich častí stavby domu.

Zmena nastáva pri hornom limite podlahovej plochy domu pre viacpodlažné budovy. Ten sa zvyšuje z 250 metrov štvorcových (m2) na 300 m2, čo malo vyplynúť z praxe. V prípade jednopodlažných budov nesmie prekročiť 150 m2.

Pribudli administratívne zjednodušenia

Štát sa po doterajšej skúsenosti snažil program zjednodušiť administratívne. Ak je rodinný dom v bezpodielovom vlastníctve manželov, ten, ktorý podáva žiadosť môže k dokumentom pripojiť taktiež úradom overené plnomocenstvo druhého manžela. Ten ho v prípade potreby môže v tomto konaní zastupovať.

Mnoho uchádzačov o príspevok sa sťažovalo na nedostatok času. Lehota na zaslanie dokumentov v listinnej podobe sa preto s platnosťou od nového kola predlžuje z 5 na 10 pracovných dní od vyplnenia elektronickej žiadosti.

Vládny zámer s nejasným výsledkom

Ako sa zmeny prejavia v atraktivite dotačného programu je nateraz otázne. K nižšiemu záujmu mohol prispieť fakt, že podporené domy sa musia využívať výlučne za účelom bývania. Ak napríklad v dome sídli prevádzka firmy, stráca nárok na podporu. Potenciálni záujemcovia mohli ako obmedzenie vnímať aj podmienku, podľa ktorej môžu zatepľovacie práce vykonávať iba licencované firmy.

Od predstavy dramatického nárastu žiadateľov odrádza aj fakt, že príspevok sa vypláca spätne. Ak majiteľ domu zatepľovanie nevykonal počas minulých dvoch rokov, musí mať k dispozíciu dostatok finančných prostriedkov. V tomto prípade sa udelenie dotácie predĺži o čas realizácie zatepľovacích prác, ktorý  nesmie byť dlhší ako 12 mesiacov. Ministerstvo následne rozhodne do 90 dní.

Rozšíri sa aj skupina potenciálnych záujemcov o príspevok. O dotáciu budú môcť požiadať aj vlastníci domov, ktoré boli podporené zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ale dnes už nespĺňajú požiadavky na hospodárnosť.

Zmeny sú súčasťou vládou schválenej novely zákona o energetickej hospodárnosti budov (555/2005Z.z.), ktorou sa teraz bude zaoberať parlament. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.