Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro centy - mince
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Nico Kaiser (licencia Creative Commons)
7. marca 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Podpora baníka na SK je vyššia ako jeho mzda

Pondelok – 28.2.2011

Slovensko:

Boj medzi ministerstvom hospodárstva a Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o dosadenie vedenia úradu pokračuje. Rezort hospodárstva totiž po tom, čo Rada ÚRSO navrhla nominantov na predsedu a podpredsedu úradu, navrhuje odobrať Rade pre reguláciu kompetenciu týchto kandidátov navrhovať, ako aj odporučiť ich odvolanie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú vypracovalo ministerstvo hospodárstva. Predsedu a podpredsedu ÚRSO by mal podľa navrhovanej novely menovať parlament na návrh Výboru NR SR pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu. Ministerstvo hospodárstva žiada, aby parlament o zmenách v menovaní predstaviteľov ÚRSO rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Regulačná novela by mala byť účinná od 1. júna tohto roka. (viac informácií)

Fond národného majetku SR plánuje vyhlásiť tender na ekonomické a právne posúdenie účtovníctva Slovenských elektrární k 26. aprílu 2006. Analýza sa má použiť pri dojednaní úpravy kúpnej ceny za predaj 66 % akcií Slovenských elektrární talianskemu Enelu. (viac informácií)

V otázke predaja štátnych teplární by sa podla Anny Belousovej malo rozhodnúť na základe mienky občanov, ktorí z nich odoberajú teplo. (viac informácií)

Medzinárodný dohľad pri predaji plánovanom predaji šiestich teplárenských spoločností nie je podla Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) potrebný. (viac informácií)

Svet:

V roku 2010 stúpli globálne investície do obnoviteľných zdrojov energie o 30 %. Najvyšší rast zaznamenali veterné elektrárne na mori a solárny sektor. (viac informácií)

Moskva vybuduje v Bangladéši vôbec prvý jadrový zdroj v krajine. Hodnota kontraktu sa odhaduje na 1,5 mld. amerických dolárov. (viac informácií)

Utorok – 1.3.2011

Slovensko:

Navrhovaná novela zákona o regulácii sieťových odvetví z dielne rezortu hospodárstva je podľa Rady pre reguláciu len spôsob ako ovládnuť výkonné funkcie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). „Otvoril by sa tým priestor pre lobistické skupiny z pozadia Ministerstva hospodárstva SR a proklamované želanie o znížení cien energií by sa čoskoro obrátilo na svoj protiklad. Svedčí o tom odobrujúci postoj ministerstva k odvolaniu Slovenského plynárenského priemyslu voči zamietnutiu návrhu na zvýšenie cien plynu pre domácnosti o 13 %, ktorý úrad zamietol,“ uvádza Rada pre reguláciu v stanovisku.

Poslanci za stranu Smer-SD predložili do parlamentu návrh na novelizáciu zákona o veľkej privatizácii, ktorá má zabrániť privatizácii šiestich teplárenských spoločností. „Navrhuje sa vytvorenie takých právnych nástrojov, aby 100-percentný podiel akcií týchto obchodných spoločností zostal vo vlastníctve Fondu národného majetku SR v jeho trvalej majetkovej účasti,“ uvádzajú opoziční poslanci. Tieto spoločnosti sú podľa Smeru významné z regionálneho hľadiska, predstavujú rozhodujúce spoločnosti z hľadiska zabezpečovania tepla a teplej úžitkovej vody v príslušných regiónoch a sú aj významnými zamestnávateľmi. (viac informácií)

Európska únia:

Spotreba elektriny v Česku zaznamenala v roku 2010 mierny nárast o 3,7%. Vyplýva zo zverejnených štatistík Energetického regulačného úradu (ERÚ). (viac informácií)

Svet:

Nepokoje v Líbyi sa zatiaľ nijako nepodpísali na stave a funkčnosti ropných zariadení v krajine. Informoval dnes o tom šéf líbyjskej ropnej spoločnosti NOC Šukrí Ghaním. (viac informácií)

Streda – 2.3. 2011

Slovensko:

Vládny kabinet na svojom stredajšom rokovaní schválil návrh novely zákona, ktorá má Rade pre reguláciu, pôsobiacej na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), odobrať kompetenciu navrhovať a odvolávať kandidátov do jeho vedenia. Ako vyplýva zo schváleného návrhu novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorý vypracovalo ministerstvo hospodárstva, predsedu a podpredsedu ÚRSO by mal menovať parlament na návrh Výboru NR SR pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu. Ministerstvo hospodárstva taktiež navrhovalo, aby parlament o zmenách v menovaní predstaviteľov ÚRSO rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Tento návrh však nakoniec z rokovania vlády stiahlo. (viac informácií)

Európska únia:

Ak chce Poľsko využívať jadrovú energiu ešte v roku 2020, musí začať stavať najneskôr do troch rokov. Poľskú vládu do začatia prác nabádajú najmä potenciálni dodávatelia technológií. Poľskí politici pritom zatiaľ neschválili ani lokalitu ani potrebnú legislatívu. (viac informácií)

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) vyzvala Varšavu k výraznejšiemu otvoreniu svojho trhu s elektrickou energiou a zemným plynom. (viac informácií)

Svet:

V Mexickom zálive ožíva ťažba ropy. Spojené štáty vydali v pondelok (28.2.) prvé povolenie na hlbinnú podmorskú ťažbu od výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon v apríli minulého roka. (viac informácií)

Rusko zvýšilo vo februári ťažbu ropy a stále si udržiava pozíciu najväčšieho producenta čierneho zlata na svete. Krajine však zostáva len málo voľnej kapacity, ktoré by využila v prípade výpadku svetových dodávok ropy. Podľa údajov, ktoré v stredu zverejnilo ruské ministerstvo energetiky, sa ťažba ropy v Rusku vo februári zvýšila na 10,23 mil. barelov denne z januárovej úrovne 10,21 mil. barelov denne. Rekordnú produkciu ropy dosiahlo Rusko v októbri, a to 10,26 mil. barelov denne.

Štvrtok – 3.3.2011

Slovensko:

Podpora štátu na jedného baníka v odvetví ťažby hnedého uhlia predstavuje mesačne 1 793 eur, čo je takmer o 700 eur viac ako jeho mzdové náklady. Upozorňuje na to Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR. Paradoxne je tak podľa inštitútu mesačná podpora na baníka vyššia ako jeho Ťažká a nebezpečná práca baníka v súkromnej spoločnosti, ktorej činnosť má negatívny vplyv na životné prostredie, je tak podľa IFP plne dotovaná obyvateľstvom. „Občania by ušetrili 37 mil. eur ročne spolu s menším náporom na životné prostredie, ak by sme vyplácali ťažko pracujúcim baníkom v rizikovom prostredí rovnakú mzdu, ktorá by ich motivovala k preškoľovaniu alebo predčasnému dôchodku,“ uvádza sa v komentári IFP. Celkové odhadnuté dotácie do uhoľného baníctva podľa inštitútu v roku 2010 dosiahli 96 miliónov eur, čo je približne 17,7 eura na jedného občana. IFP predpokladá, že v roku 2011 to bude viac ako 81 mil. eur. Štát takto podporuje zamestnanosť 4,5 tis. baníkov hnedého uhlia. (viac informácií)

Európska únia:

Dnes (3.3.) uplynul konečný termín pre prevzatie 3. liberalizačného balíka do národných legislatív členských krajín EÚ. Ani jedna krajina však termín nestihla. (viac informácií)

Piatok – 4.3.2011

Slovensko:

Výstavba slnečných a veterných elektrární na Slovensku by mohla byť v budúcnosti regulovaná pomocou takzvanej reverznej aukcie. Na základe nej by sa podľa analýzy Ministerstva hospodárstva SR (MH) vyselektovali investori, ktorí sú ochotní stavať tieto elektrárne aj pri nižšej výkupnej cene elektrickej energie. „Na začiatku aukcie by sa stanovila dĺžka trvania aukcie s maximálnou cenou. Vyhlasovateľ aukcie by určil maximálnu inštalovanú kapacitu pre daný rok. Investori by podávali svoje ponuky na výstavbu elektrární, pričom by vedeli, že budú uspokojení tí, ktorí podajú najnižšie požadované výkupné ceny elektriny. To znamená, že počas aukcie by sa vytvoril tlak na minimalizáciu výkupnej ceny,“ vysvetlilo ministerstvo, ktoré si od zavedenia aukcií sľubuje nižšie koncové ceny elektriny pre odberateľov. (viac informácií)

Európska únia:

Tisícom občanov Českej republiky hrozí zdraženie tepla. Ceny by mohli do štyroch rokov stúpnuť na dvojnásobok, niekde dokonca až trojnásobok dnešných. Vyplýva to z listu Oldřicha Vojíře, šéfa skupina ministerstva priemyslu ČR, ktorý sa týmto problémom zaoberá. (viac informácií)

Svet:

Čína by mohla do roku 2015 zvýšiť ťažbu uhlia až na 4 mld. ton ročne. Povedal to v piatok Wu Yongping, šéf spoločnosti Datong Coal Mine Group, ktorá je treťou najväčšou čínskou firmou v oblasti ťažby uhlia. V minulom roku sa v krajine podľa odhadu vyťažilo 3,2 mld. ton uhlia. Wu Yongping konštatoval, že napriek snahe Pekingu obmedziť závislosť krajiny od uhlia, ktoré v rámci fosílnych palív najviac znečisťuje životné prostredie, v čínskej energetike bude uhlie naďalej zohrávať dominantnú rolu

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.