Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podnik
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Podnik
12. decembra 2016 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Podniky z Bratislavského kraja môžu žiadať o dotáciu na energetický audit

Malé a stredné firmy, ale aj mikropodniky, môžu od dnešného dňa predkladať žiadosti o poskytnutie dotácie na podporu vykonania energetických auditov. Výzva, ktorej vyhlasovateľom je Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) v spolupráci s vykonávateľom, Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA), sa vzťahuje len na podniky so sídlom v Bratislavskom kraji.

Rozpočet výzvy je limitovaný

Maximálna výška pomoci sa môže vyšplhať do výšky 85 % z celkových oprávnených výdavkov, nikdy však nemôže presiahnuť 10.000 eur. Žiadosti je potrebné predložiť štátnej agentúre SIEA najneskôr do 31. januára 2017. Ak sa podnikateľskému subjektu udelí príspevok, energetický audit sa musí zrealizovať najneskôr do 30. júna 2017. V rámci výzvy sa zo štátneho rozpočtu vyčlenili prostriedky vo výške 300 000 eur.

Príjemcami pomoci sú subjekty zo súkromnej sféry – fyzické alebo právnické osoby. Záujemcovia predložia SIEA požadované dokumenty v tlačenej i elektronickej forme.  Doklady preukazujúce na splnenie podmienok nemôžu byť staršie ako tri mesiace. Podrobné kritériá sú na webe MHSR.

Cieľ znížiť energetickú náročnosť

Energetický audit je hĺbková analýza spotreby energie. Vykonávateľmi sú odborne spôsobilé osoby, energetickí audítori, ktorých zoznam zverejňuje rezort hospodárstva na svojom webe. Audit poskytuje ucelený pohľad o energetickom hospodárení a navrhuje súbor opatrenia, ktorými sa docieli väčšia efektívnosť a úspora energií. Legislatívne východiská upravuje zákon o energetickej efektívnosti (č. 476/2008 Z.z).

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.