Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fotovoltické pnely solarny panel energia obnovitelne zdroje
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Michael Conroy
4. augusta 2023 Obnoviteľné zdroje OZESlnečná energia od Energia.skSITA

Podniky budú môcť do konca roka využiť 5 mil. eur na inštaláciu fotovoltických systémov

Voľné finančné prostriedky z končiaceho Operačného programu Kvalita životného prostredia môžu do konca roka využiť podniky na inštaláciu fotovoltických systémov. Výzvu s týmto zameraním vyhlási Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) 11. augusta na obdobie jedného mesiaca.

Ako ďalej informuje, s limitovaným termínom realizácie súvisí aj podmienka mať ku dňu predloženia žiadosti ukončené obstarávanie a platné povolenia na realizáciu projektu.

O zámere vyhlásiť výzvu s týmto zameraním s alokáciou 3 mil. eur sme informovali pred mesiacom. Momentálne máme k dispozícii už 5 mil. eur. V prípade, že sa uvoľnia ďalšie finančné prostriedky z nerealizovaných projektov, sme pripravení vyčlenenú sumu navýšiť. Samozrejme, evidujeme vysoký záujem o pomoc v tejto oblasti, avšak rozhodujúca je pripravenosť podnikov, pretože inštalácie zariadení je nutné ukončiť najneskôr v decembri 2023,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Limitovaný termín

Nevyhnutné zmeny súvisia s limitovaným termínom na realizáciu. Oprávnené budú len výdavky, ktoré vzniknú a budú uhradené prijímateľom do konca roka. Pre splnenie cieľov projektu je nevyhnutné sfunkčnenie, respektíve uvedenie predmetu projektu do trvalej prevádzky najneskôr do 31. júla budúceho roka.

Minimálna výška príspevku na jeden projekt bude oproti minulosti navýšená na 30 tis. eur, maximálna výška na jeden podnik a jeden investičný projekt zostáva, nesmie presiahnuť 500-tis. eur.

Vybrané projekty

Rovnako ako v minulosti aj teraz budú podporené iba projekty s miestom inštalácie mimo Bratislavského samosprávneho kraja. O nenávratný finančný príspevok môžu požiadať fyzické alebo právnické osoby s oprávnením na podnikanie zapísané v obchodnom alebo živnostenskom registri nepretržite najmenej 36 kalendárnych mesiacov ku dňu predloženia žiadosti.

V predchádzajúcej výzve, ktorú agentúra uzatvorila v máji 2023, zaslalo žiadosti o príspevky na inštaláciu fotovoltických systémov 360 podnikov. Momentálne je schválených 247 projektov s požadovanou sumou viac ako 15 mil. eur a pri 42 žiadostiach prebieha kontrola a hodnotenie.

Väčšine podnikov, ktoré v tejto výzve neuspeli, chýbali práve súhlasy s realizáciou projektov, ktorých získanie je časovo náročné. Vďaka pripravovanej výzve budú mať podniky príležitosť predložiť žiadosti znova,“ uzavrel Jurikovič.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.