Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
účty ze energie
Foto: ilustračné, GettyImages
13. decembra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Podnikom sa kráti čas na využitie dotácie za drahé energie, pripomína Ministerstvo hospodárstva SR

Slovenské podniky zvýšili záujem o štátne kompenzácie za drahé energie. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, od začiatku decembra ministerstvo dostalo spolu 4 572 žiadostí o preplatenie drahých energií.

Štát k dnešnému dňu tak vykompenzoval žiadateľom ceny energií vo výške takmer 4,7 milióna eur. V procese vyplácania je aktuálne suma vo výške viac ako 26 miliónov eur ďalších zhruba dvetisíc subjektov vykonávajúcich hospodársku činnosť.

Záujemci o dotácie

Záujemcom o dotácie ostáva ešte deväť dní, vrátane víkendu, kedy môžu žiadať o krytie nákladov. Ministerstvo má pre spoločnosti pripravených celkovo 360 miliónov eur.

Štát preplatí za august a september tohto roka spoločnostiam 80 % nákladov nad úrovňou 199 eur za megawatthodinu pri elektrine a 99 eur za megawatthodinu pri plyne.

O kompenzáciu sa môžu uchádzať spoločnosti zo všetkých odvetví hospodárstva, ale aj cirkevné organizácie, domovy dôchodcov, športové organizácie.

Sumy na kompenzácie

Najnižšia suma, ktorá bude kompenzovaná pre jednu firmu je 50 eur. Maximálna je 500-tisíc eur na podnik. Pre podnik pôsobiaci v poľnohospodárskej prvovýrobe predstavuje maximálna výška dotácie 250 tisíc eur na hospodársku jednotku a pre podnik pôsobiaci v sektoroch rybolovu a akvakultúry predstavuje maximálna výška dotácie 300 tisíc eur.

Rezort hospodárstva niektorým subjektom žiadosť o dotácie aj odmietol. Najčastejším dôvodom zamietnutia výzvy sú nesprávne uvedené ceny za energie. Potrebné je uviesť cenu za dodávku, nie koncovú cenu na faktúre.

Vyzývame žiadateľov, aby si podávanie žiadostí nenechávali na poslednú chvíľu, môžu sa tak ukrátiť o možnosť podať opravnú žiadosť v prípade nezrovnalostí,“ konštatovalo ministerstvo.

Problémy so žiadosťami

Niektoré spoločnosti mali koncom minulého týždňa problémy s elektronickým vypĺňaním žiadosti o energodotácie. Na agentúru SITA sa s problémami obrátilo viacero spoločností. Ministerstvo hospodárstva však na otázky, či eviduje nejaké problémy, nereagovalo.

Všetky dôležité informácie nájdu záujemcovia o energodotácie na webovej stránke energodotacie.mhsr.sk.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.