Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
26. októbra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Podnikatelia by mohli v budúcom roku ušetriť na tarife za prevádzkovanie systému

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už pripravil tri alternatívy pásmovej TPS, vďaka ktorej by mohli podnikatelia na tejto tarife ušetriť.

Úrad pripravil systémové opatrenie na zníženie poplatkov za elektrinu, ktoré predkladá odbornej verejnosti na verejnú konzultáciu. Podnety a pripomienky privítame do dvoch týždňov,“ povedal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Prvá alternatíva

Ak by regulačný úrad nakoniec aplikoval do praxe svoju prvú alternatívu, priemyselný odberateľ s ročnou spotrebou elektriny 0,6 gigawatthodín ušetrí takmer 30 % na platbách TPS za rok.

Priemyselný odberateľ s ročnou spotrebou elektriny 30 gigawatthodín ušetrí 50 % a so spotrebou 250 gigawatthodín ušetrí približne 70 % na platbách TPS za rok. Podnikatelia, ktorí ročne odoberú viac ako tisíc gigawatthodín elektriny, by TPS vo svojich koncových cenách nemali platiť.

Pomoc slovenským fabrikám

Ako na tlačovej besede v parlamente uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, Slovensko má jednu z najvyšších TPS v Európe, preto by tento krok mohol slovenským fabrikám pomôcť. „Čím väčšia spotreba, tým väčšia zľava,” priblížil zmenu minister. Pocítiť by ju mali výrazne najmä veľkí odberatelia.

Toto musíme urobiť, aby sme tu tie podniky udržali,“ skonštatoval Sulík s tým, že by malo prísť aj k posilneniu konkurencieschopnosti slovenského priemyslu. Dve veľké fabriky by dokonca podľa ministra mohli vďaka najvyšším odberom získať aj 100-percentnú zľavu.

Oceňuje snahy úradu

Klub 500, zastupujúci najväčších zamestnávateľov na Slovensku, oceňuje snahy regulačného úradu a ministerstva hospodárstva nájsť riešenia, ako zmierniť extrémne vysoké ceny elektriny pre veľkých odberateľov.

Návrhy na stanovenie pásmovej TPS pre podnikateľov by mohli byť cestou, ako znížiť koncové ceny elektriny a pomôcť priemyslu,“ uviedol Klub 500, ktorý verí, že ministerstvo a regulačný úrad predstavia aj opatrenia v oblasti plynárenstva.

Je nevyhnutné, aby sa znížili poplatky za prepravu a distribúciu plynu. Je tiež dôležité, aby vláda SR na pôde Európskej komisie rokovala o navýšení dodávok plynu, o stabilizácii trhu a znížení cien,“ konštatoval klub zamestnávateľov.

Rovnaké previdlá

Pásmová TPS predstavuje podľa regulačného úradu systémové riešenie s rovnakými pravidlami pre všetkých podnikateľov. Zníženie TPS má uľahčiť priemyslu pri vysporiadaní sa s dramatickým nárastom trhových cien elektriny.

Presná štruktúra a výška jednotlivých sadzieb pásmovej TPS bude upresnená v nadväznosti na výsledky verejnej konzultácie a očakávané náklady a príjmy systému TPS v rámci relevantných cenových konaní v závere tohto roka,“ konštatoval regulačný úrad.

Podpora na OZE

Prostredníctvom tarify za prevádzkovanie systému platia odberatelia elektriny podporu na elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET).

Tiež je v nej zahrnutá podpora ťažby domáceho uhlia, prostredníctvom ktorého sa vyrába elektrina, ako aj vyraďovanie jadra a poplatky pre organizátora krátkodobého trhu s elektrinou.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.