Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zelená domácnostiam obnovitelne zdroje energii
Foto: ilustračné, GettyImages
30. januára 2024 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Podmienky podpory v projekte Zelená domácnostiam sa zmenili

Projekt Zelená domácnostiam má nové podmienky podpory. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SEIA) už aktualizovala podmienky podpory, čo je ďalší krok pri príprave druhej fázy projektu Zelená domácnostiam.

Domácnosti si môžu nechať malý obnoviteľných zdroj energií (OZE) nainštalovať od 30. októbra 2023. O poukážky bude možné žiadať po spustení informačného systému, v prvom štvrťroku 2024.

Mechanizmus či výška podpory

Zmeny neovplyvňujú osvedčený mechanizmus podpory ani výšku príspevku na inštalovaný kilowatt výkonu. Ako informovala hovorkyňa SIEA Zuzana Valentová, viaceré úpravy súvisia so zosúladením podmienok pomoci s európskymi environmentálnymi kritériami.

Napríklad pri fotovoltických systémoch, ktorých súčasťou sú akumulátory, bude nutné predkladať ich technický list. Pri fotovoltických paneloch, ktoré sú umiestnené mimo budov, bude tiež potrebné preveriť, či inštalácie nezaberajú poľnohospodársky pozemok.

Inštalovaný výkon

Novinky a spresnenia sa týkajú predovšetkým spôsobu výpočtu oprávneného príspevku pre bytové domy, ktoré budú môcť po prvý raz získať poukážky aj na tepelné čerpadlá a fotovoltické systémy,“ dodala Valentová.

Výška podpory je podobne ako v minulosti naviazaná na inštalovaný výkon, pričom maximálny podporovaný výkon závisí od počtu bytov. Pre určenie výšky oprávneného príspevku bude naďalej rozhodujúci energetický audit, ktorý vždy bol pre bytové domy povinnou prílohou žiadosti o poukážku.

Dôraz je kladený na požiadavku, aby bol v energetickom audite uvedený odporúčaný výkon zariadenia so zohľadnením potenciálu úspor, teda na stav, ako keby boli úsporné opatrenia vykonané,“ doplnila Valentová.

Zásadná podmienka

Predovšetkým s fotovoltickými inštaláciami súvisí nová zásadná podmienka, že odporúčaný výkon má byť navrhnutý tak, aby sa minimálne 80 % vyrobenej energie spotrebovalo v bytovom dome.

Nový národný projekt Zelená domácnostiam je financovaný prostredníctvom Programu Slovensko. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 miliónov eur z európskych a národných zdrojov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.